Brama przesuwna bez przeciwwagi – czy warto?

Brama wjazdowa musi być bezpieczna i wygodna, bo przecież korzystamy z niej codziennie. Dlatego także i jej wybór musi być dobrze przemyślany! Obecnie wiele osób decyduje się na bramę przesuwną bez przeciwwagi. Co to za rozwiązanie, jakie ma zalety i czy na pewno się sprawdzi? A może nie jest to perfekcyjna opcja i można wybrać lepiej? Przeczytaj i zdecyduj! 

brama przesuwna bez przeciwwagi

Jak wygląda i działa brama przesuwna bez przeciwwagi?

Standardowo bramy przesuwne dzielą się na dwa rodzaje: szynowe i samonośne.

Bramy szynowe, jak sama nazwa wskazuje, poruszają się po szynie, która mocowana jest w fundamencie. Natomiast bramy samonośne są osadzone na szynie, która z kolei przesuwa się na rolkach – nie dotykają więc podłoża, a poruszają się równolegle do niego i kilka centymetrów ponad nim.

Bramy wjazdowe samonośne oraz pewna część bram szynowych jest wyposażona w przeciwwagę. Skrzydła bram składają się więc z części głównej oraz trójkątnego przedłużenia, będącego przeciwwagą. Ta zwiększa szerokość skrzydła o 30-40%, a jej główną funkcją jest równoważenie ciężaru bramy przy otwieraniu, co przekłada się na sprawne i bezawaryjne działanie.

Cześć bram szynowych jest obecnie produkowana bez przeciwwagi, co zmniejsza nieco szerokość ich skrzydeł. Dzięki temu, że poruszają się po szynie, nie potrzebują równoważnika ciężaru.

Oba rodzaje bram – zarówno szynowe, jak i samonośne – mogą być wyposażone w mechanizm do automatycznego ich otwierania i zamykania. Niektóre automaty są tak skonstruowane, że pozwalają programować pracę bramy oraz obsługiwać ją zdalnie, np. za pomocą smartfona.

Kiedy sprawdzają się bramy przesuwne bez przeciwwagi?

Bramy wjazdowe przesuwne poruszają się wzdłuż ogrodzenia, przez co praktycznie nie zabierają miejsca na podjeździe – samochód można zaparkować tuż za bramą, bez obawy o jego uszkodzenie. Niestety nie na każdej posesji da się zamontować ten rodzaj bramy. Przede wszystkim działka musi być na tyle szeroka, aby móc zapewnić odpowiednio dużo miejsca w linii ogrodzenia, co najmniej kilka metrów. Brama przesuwna bez przeciwwagi ma tę zaletę, że jest krótsza, więc sprawdza się na węższych posesjach.

Jak montowana jest brama przesuwna bez przeciwwagi?

Montaż bramy przesuwnej bez przeciwwagi, zwłaszcza w zautomatyzowanej wersji, wymaga sporo wiedzy, wyczucia i doświadczenia, więc najlepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanym specjalistom. Szynę, po której będzie się poruszać brama, należy zamocować w przygotowanym wcześniej fundamencie. Niezbędne są więc prawidłowe i bardzo dokładne obliczenia, aby oba te elementy mogły ze sobą bez przeszkód współpracować. Liczą się nawet milimetry! 

Podczas montażu bramy bez przeciwwagi sporo czasu trzeba poświęcić na próby oraz ewentualne korygowanie położenia elementów. Brama musi idealnie wpasowywać się w szynę, ponieważ inaczej jej praca będzie niemożliwa lub niesprawna, a to może przyspieszyć eksploatację i narazić właścicieli na dodatkowe koszty.

Jakie zalety ma brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi?

Wspomnieliśmy, że brama przesuwna bez przeciwwagi jest krótsza niż wariant z przeciwwagą. To spora zaleta, która przekłada się na możliwość montażu bramy nawet na nieco węższych działkach. Oczywiście działka nadal musi być odpowiednio szeroka – przynajmniej na kilka metrów. Często okazuje się że na posesji nie jest możliwy montaż bramy z przeciwwagą, ale bez niej – już tak.

Bramę przesuwną bez przeciwwagi cechuje też wysoka estetyka – bez dodatkowego elementu brama prezentuje się elegancko, idealnie komponuje się ze stylem aranżacji przestrzeni przydomowej i z samym ogrodzeniem. Przeciwwaga może odrobinę zaburzać harmonię stylistyczną, przyciągać niepotrzebnie uwagę gości, czy też w pewien sposób umniejszać walorom wizualnym bramy. Co oczywiście nie oznacza, że bramy z przeciwwagą są mniej atrakcyjne, ale niektórym osobom ten jeden dodatkowy element może po prostu trochę przeszkadzać.

Jakie wady ma brama przesuwna bez przeciwwagi?

Brama przesuwna bez przeciwwagi jest najczęściej bramą szynową, a ten wariant, choć jeszcze kilka lat temu był niezwykle popularny, dziś już powoli odchodzi do lamusa. A to ze względu na szynę, w której zbierają się zanieczyszczenia – błoto, kurz, liście, kamienie. Do poprawnego funkcjonowania szynowej bramy bez przeciwwagi niezbędne jest regularnie oczyszczenie tego elementu.

Niemal każdego dnia trzeba więc zwracać uwagę na czystość szyny. Jeśli zalegają na niej jakieś większe elementy, np. kamienie czy sklejone liście, trzeba je bezwzględnie usunąć przed uruchomieniem. W przeciwnym razie brama może się zablokować lub nawet uszkodzić. To wszystko z kolei wymaga poświęcenia czasu i energii.

Wyjątkowo problematyczne jest też użytkowanie bramy bez przeciwwagi zimą. Jeśli szyna jest ośnieżona i oblodzona, to korzystanie z wjazdu może być nawet niemożliwe! Dochodzi więc dodatkowy obowiązek, czyli regularne odśnieżanie oraz usuwanie lodu z trudno dostępnego wnętrza szyny, co przy srogiej zimie i obfitych opadach jest po prostu uciążliwe – zwłaszcza jeśli z bramy korzystamy często. 

Czy warto zamontować bramę przesuwną bez przeciwwagi?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań oraz uwarunkowań samej działki.

Jeśli wyjątkowo mocno zależy nam na nienagannych walorach wizualnych bramy, a przeciwwaga w tej naszej indywidualnej ocenie mogłaby ten efekt jakoś zepsuć, to jak najbardziej warto! Trzeba natomiast pamiętać o uciążliwości użytkowania bramy bez przeciwwagi, czyli w wersji szynowej, i być na nią przygotowanym.

Brama przesuwna bez przeciwwagi jest również dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy na ten dodatkowy element bramy na działce nie ma miejsca, bo jest za wąska, a jednocześnie podjazd jest za krótki lub nierówny i nie jest możliwy montaż np. klasycznej bramy skrzydłowej.

Czy jest jakieś lepsze rozwiązanie? Może jednak brama samonośna?

Jeśli tylko pozwalają na to wymiary działki, a przeciwwaga – w oczach właścicieli – nie naruszy harmonii, nie zniweczy spójności i nie zepsuje oczekiwanego efektu, to warto jednak rozważyć bramę samonośną z przeciwwagą. Tak po prawdzie to przecież tylko jeden niewielki dodatkowy element, a korzyści są ogromne! Brama samonośna nie wymaga regularnego oczyszczania szyny, sprawnie pracuje niezależnie od pory roku (także na siarczystym mrozie) i nie trzeba obawiać się o jej ewentualne uszkodzenie, gdy przeoczymy jakiś kamień czy liście.

Zawsze natomiast wybór konkretnego modelu bramy jest kwestią indywidualną – zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Hammerman-Tech, którzy polecą optymalne rozwiązanie w stosunku do wymagań i oczekiwań.

FAQ:

Jakie zalety ma brama przesuwna bez przeciwwagi z automatem?

Głównymi zaletami bramy bez przeciwwagi są: mniejszy rozmiar (montaż możliwy na węższej działce) i wysoka estetyka (przeciwwaga nie zaburza harmonii stylistycznej). Z kolei dzięki automatyce zwiększa się komfort użytkowania bramy, gdyż nie trzeba wysiadać z pojazdu, aby ją otworzyć czy zamknąć.

Jakie wady ma brama przesuwna bez przeciwwagi?

Brama przesuwna bez przeciwwagi porusza się po szynie, która musi być regularnie i dokładnie czyszczona z piasku, żwiru, błota, liści, kamieni, śniegu i lodu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zablokowania lub uszkodzenia bramy.

Jak montuje się bramę przesuwną bez przeciwwagi?

Do pracy bramy przesuwnej bez przeciwwagi konieczny jest montaż szyny osadzonej na fundamencie. To dodatkowa praca i bardzo wymagająca, bo szyna i brama muszą zostać precyzyjnie umiejscowione, aby mogły bez przeszkód współpracować, a często liczą się nawet milimetry! 

Może Ci się również spodoba