Czy ekogroszek jest rzeczywiście eko?

Jakość powietrza w Polsce nie jest najlepsza. Znacząco zmienia się na gorszą w okresie zimowym, kiedy to wszyscy mieszkańcy domów jednorodzinnych zaczynają wykorzystywać do ocieplenia swoich mieszkań, najróżniejsze materiały. Niekoniecznie te, które są do ogrzewania przeznaczone. Po tym, jak w mediach podjęto temat szkodliwości ogrzewania domów w nieodpowiednim sposób, wiele osób – w trosce o środowisko i jego wpływ na nasze zdrowie – szuka alternatyw. Jedną z nich zdaje się być ekogroszek. Czy jednak rzeczywiście jest on ekologiczny?

Katastrofalna jakość powietrza – czyli, skąd ten smog?

Odpowiedzialne za słabą jakość powietrza – a w sezonie jesienno-zimowym również smog – jak się okazuje wcale nie są pojazdy mechaniczne, które generują spaliny. Jak pokazują badania, głównym „winowajcą” są tutaj zbyt nisko postawione kominy – a więc domów mieszkalnych – i stosowany w celu ogrzania mieszkań opał, który niekoniecznie powinien zostać, jako taki wykorzystywany. O czym mowa? O niechlubne palenie śmieci i innych materiałów w piecach, które nie zostały skonstruowane do ich przetwarzania. Niektórzy śmieci palą z niewiedzy i nie zdają sobie sprawy z tego, że szkodzą nie tylko sąsiadowi, ale przede wszystkim sobie. Inni zwyczajnie chcą „oszczędzić”. Jednak – jak widać – oszczędność ta wychodzi im zwyczajnie przysłowiowym „bokiem”.

Wykorzystywanie w celach opałowych nieprzeznaczonych do tego materiałów jest jedną kwestią, o której nie będziemy się w tym artykule rozpisywać. Przyjrzymy się jednak alternatywie, która na pierwszy „rzut oka” zdaje się być ekologiczna. Choćby z nazwy. Mowa tutaj oczywiście o ekogroszku, o którym już wspominaliśmy we wstępie.

Czym jest ekogroszek?

Aby poznać odpowiedź na pytanie, czy ekogroszek jest ekologicznym materiałem opałowym, konieczne jest sprawdzenie, z czego się go wykonuje. Ekogroszek to nic innego jak węgiel kamienny o drobnym uziarnieniu. Wykorzystuje się go do palenia w kotłach retortowych. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami opałowymi. A przy wykorzystaniu do jego palenia specjalnych pieców, można znacząco obniżyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. Ekogroszek jest materiałem opałowym, który spełnia rygorystyczne normy ekologiczne obowiązujące w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Jak jednak wspomnieliśmy, ekogroszek jest produkowany z węgla kamiennego, który jest surowcem nieodnawialnym. Kopalnie węgla mogą się zwyczajnie wyczerpać, dlatego nadmierne jego wydobycie jest znacznym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Czy to oznacza, że ekogroszek niesłusznie jest postrzegany jako ekologiczny? No właśnie, niekoniecznie.

Na czym polega ekologiczność ekogroszku?

ekogroszek drobny

Ekologiczność ekogroszku nie odnosi się do surowca, z jakiego jest on produkowany sensu stricte. Węgiel, który wykorzystuje się do produkcji ekogroszku, w dalszym ciągu pozostaje surowcem nieodnawialnym. Różnica pomiędzy nim a węglem tradycyjnym polega jednak na tym, że zawiera on mniej związków siarki. To one w wyniku spalania, uwalniają się do atmosfery i są odpowiedzialne za zanieczyszczanie powietrza, a nawet kwaśne deszcze i w efekcie zatruwanie środowiska.

Mniej związków siarki w atmosferze to nie jedyna zaleta spalania ekogroszku. Jest nią także obniżenie emisji tlenku węgla, który również nie wpływa korzystnie na jakość powietrza.

Specjalnie selekcjonowane partie węgla

Węgiel kamienny użyty do produkcji ekogroszku jest skrupulatnie selekcjonowany. Partie wykorzystane do wytworzenia ekologicznego paliwa posiadają dużą kaloryczność, małą wilgotność i niską obecność substancji niepalnych. Kolejną zaletą ekogroszku jest jego wysoka energetyczność. Węgiel użyty do jego produkcji jest poddawany specjalnym procesom przepłukiwania i przesiewania, co w efekcie daje jego wzbogacenie. Obniżona wartość siarki i popiołu w połączeniu w niewielką wilgotność sprawia, że ekogroszku jest wartościowym materiałem opałowym. Co to oznacza? Jest on ekonomiczniejszy. Mniej ekogroszku jest potrzebne do ogrzania domu, a ilość szkodliwych substancji, które w wyniku spalania przedostają się do atmosfery, ulega znacznemu ograniczeniu.

Nie bez znaczenia są także kotły

To spalania groszku wykorzystuje się także specjalne kotły nisko-emisyjne, które są wyposażone w podajnik (tzw. piece retortowe). Na czym polega ich wyjątkowość? Urządzenia te samodzielnie regulują ilość opału niezbędnego do uzyskania pożądanej temperatury, co w efekcie sprawia, że jego wykorzystanie jest o wiele bardziej wydajne.

Kotły nisko-emisyjne wykazują także bardzo wysoką sprawność. Nawet na poziomie 80%. Powoduje to, że koszty energii, jaka jest potrzebna do spalenia ekogroszku, są naprawdę niskie. Kolejną zaletą tych urządzeń jest również fakt, że są one praktycznie bezobsługowe, a jeśli dochodzi już do interakcji użytkownika z kotłem, jest ona prosta i szybka.

Spalanie ekogroszku a normy EU

Pisaliśmy już o tym, że ekogroszek jako materiał opałowy, spełnia restrykcyjne normy, które obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Chcieliśmy tutaj uściślić, jak bardzo ekologiczny jest ekogroszek:

  • Kilkukrotnie niższa emisja gazów cieplarnianych niż normy UE,
  • Całkowicie bezdymny proces spalania,
  • Redukcja emisji węgla, CO2 oraz pyłów,
  • Wysoka kaloryczność,
  • Większa od innych materiałów opałowych ekonomiczność,
  • Niska zawartość substancji niepalnych i popiołu,
  • Mała wilgotność.

Czy ekogroszek jest zatem ekologicznym materiałem opałowym? Jak najbardziej! Pamiętajmy jednak, że wpływ na ekologiczne spalanie ma nie tylko jakość materiałów, ale również warunki spalania.

Może Ci się również spodoba