Dlaczego warto zainwestować w ogrodzenie panelowe?
Dawniej ogrodzenia panelowe były kojarzone wyłącznie z prowizoryczną próbą zabezpieczenia np. miejsca budowy przed intruzami. Rolą tej prostej, oszczędnej wręcz konstrukcji, było fizyczne zabezpieczenie posesji, a nie podkreślanie jej walorów użytkowych. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie. Ogrodzenie panelowe stało się czymś więcej, niż tylko fizyczną barierą. Odtąd jest ono istotnym elementem aranżacji posesji.
Uniwersalny minimalizm ogrodzeń panelowych
Jednym z najistotniejszych powodów, dla których warto posiadać tą formę ogrodzenia, jest jego uniwersalny minimalizm, sprawdzający się na różnych rodzajach posesji. Niezależnie od tego, czy wydzielona działka tętni zielenią, czy też sama jest „aranżacyjną pustynią”, minimalistyczny płot panelowy i tak spełni swoją funkcję. Docenią je zwłaszcza te osoby, którym przeszkadzają ciężkie, masywne płoty, praktycznie uniemożliwiające wgląd do pięknego i kwiecistego ogrodu. Z powodzeniem można je montować w sąsiedztwie zarówno nowych, jak i starych budynków.
Prostota konstrukcji i montażu
Zaletą ogrodzeń panelowych jest ich prosta, modułowa konstrukcja. Oparcie się na powtarzalnych elementach sprawia, że zmontowanie całości jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku innych rozwiązań konstrukcyjnych. Poszczególne moduły są ze sobą łączone za pomocą charakterystycznych zaczepów. Całość ogrodzenia opiera się z kolei na wytrzymałym, stalowym stelażu, który stanowi podporę dla każdego z nich. Dzięki tak prostej budowie, ogrodzenie panelowe można złożyć szybko, wygodnie i przede wszystkim samemu. Nie wymaga się np. budowy podmurówki, której postawienie w przypadku innych rozwiązań technicznych, byłoby praktycznie obowiązkowe. W ten sposób istotnie redukujemy koszty, nie zatrudniając do prac profesjonalnej ekipy remontowej.
Różnorodność aranżacyjna – nowoczesne ogrodzenie
Ogrodzenie panelowe warto mieć również ze względu na jego różnorodność aranżacyjną. Minimalizm i prostota kształtu to dwie różne cechy, które niekoniecznie muszą iść ze sobą w parze. Owszem, najczęściej w sprzedaży można znaleźć proste ogrodzenia, dostępne zwykle w kolorze zielonym, aczkolwiek to nie jedyne projekty, z którymi można się spotkać. Bardzo popularne są np. ogrodzenia z wbudowanymi zdobieniami, umiejscowionymi najczęściej w górnej części konstrukcji. Ciekawym rozwiązaniem są też ogrodzenia trójwymiarowe, w których poszczególne segmenty są poziomo wyginane.
Niskie koszty
Ogrodzenia panelowe są tańsze, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Cena samych modułów, ze względu na ich dużą powtarzalność, również nie jest zbyt wysoka. Ceny jednego, dwumetrowego przęsła rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Za bardziej złożone i dopracowane elementy trzeba zapłacić nieco więcej, bo aż 150 – 300 złotych.
Łączna cena ogrodzeń panelowych nie jest dużo wyższa. O ile powyższe koszty zmienne są zależne od wybranego modelu o tyle koszty stałe mają charakter marginalny, ograniczając się zwykle do wydatków na zaprawę cementową i kilka dodatkowych narzędzi.
Alternatywna zmienność aranżacyjna
Bardzo ważnym atutem ogrodzeń panelowych jest możliwość ich szybkiej i łatwej modyfikacji. Rozebranie konstrukcji modułowej nie jest zbyt skomplikowane. Co więcej, po dokupieniu określonych komponentów można ją dowolnie rozbudowywać. Jeśli design określonego ogrodzenia znudzi się nam, bardzo łatwo możemy wymienić go na inny wzór, dopasowując go do zmieniającej się aranżacji domowej elewacji zewnętrznej.
Wreszcie, ogrodzenie panelowe jest bardzo bezpieczną alternatywą dla tych osób, które szukają rozwiązań tanich, pewnych i wytrzymałych. To doskonała propozycja dla ludzi, którzy właśnie się budują i z oczywistych względów szukają mocnych i stabilnych konstrukcji za stosunkowo niską cenę.
Podsumowanie
Ogrodzenia panelowe są lekkie, łatwe w transporcie i montażu a przede wszystkim niewiele kosztują. Można je też dopasować do różnych rodzajów ogrodowej aranżacji. Co więcej, niektóre z nich wyglądają w pełni profesjonalnie, dzięki czemu można je wykorzystać jako stały element dekoracyjny.