Domy z keramzytu – czy warto w nie zainwestować?

keramzyt

Technologie budownictwa opartego o prefabrykaty znane są od dawna. To sprawdzone rozwiązania posiadające wiele zalet związanych z trwałością i szybkością procesu budowy. Przez zastosowanie keramzytu można otrzymać elementy o doskonałych parametrach fizycznych poprawiających komfort użytkowania takich obiektów. To właściwy wybór, jeżeli planowana jest inwestycja w budowę nowoczesnego domu.

Zalety keramzytu, z którego wykonane są elementy budynku

Sam materiał powstaje z naturalnych surowców. To wypalona w odpowiedniej temperaturze glina uzyskująca dużą twardość przy jednoczesnym małym ciężarze własnym. Porowata struktura odróżnia go od innych ceramicznych materiałów budowlanych. Ściany wykonane z mieszanki keramzytu z piskiem i cementem są trwałe odporne na warunki atmosferyczne. Podczas użytkowania obiektu nie generują żadnych związków chemicznych, dodatkowo doskonale przepuszczają parę wodną.

Dom zbudowany w tej technologii ma we wnętrzu odpowiednią wilgotność co zapewnia utrzymanie optymalnego dla człowieka mikroklimatu. Domy z keramzytu są odporne na pleśnie i grzyby, które nie rozwijają się na takim podłożu. Nawet w trudnych warunkach związanych z dużą wilgotnością keramzyt nie chłonie dużej ilości wody. Posiada również umiejętność szybkiego oddawania wilgoci do powietrza.

Zalety izolacji termicznej wykorzystywane są przy projektowaniu domów odpornych na przegrzanie. Obiekty takie latem utrzymują niższą temperaturę we wnętrzu obiektów, co pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do klimatyzacji. W takim przypadku do zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach wystarczy sprawna wentylacja grawitacyjna. Prefabrykaty keramzytowe do budowy ścian zewnętrznych wyposażone są warstwę izolacyjną tak, aby obiekt spełniał wymagania współczesnego budownictwa. Odporność takiej konstrukcji jest zapewniona przez wysoki poziom ochrony przed ogniem oraz przemarzaniem.

Zalety technologii z użyciem elementów prefabrykowany

Wykonane keramzytu elementy pozwalają no szybkie wznoszenie budynków. Format ściany dopasowany jest do wysokości piętra tak, aby po ustawieniu i zamocowaniu ścian mogły być wykonywane prace związane z zalewaniem stropów. Wszystko to skraca czas potrzebny na budowę domu. Różnice mogą sięgnąć nawet 90 dni. W ten sposób zmianie ulega również harmonogram innych prac oraz zadań pomocniczych. Ograniczone zostają koszty przygotowania placu budowy oraz skrócony czas, kiedy musi być ona nadzorowana. Często takie projekty zakładają płytę fundamentową zamiast kosztownych wylewanych ław fundamentowych. Takie zmiany w sposobie budowy mają wpływ na koszt prac i kosztorys całej budowy.

Na plac budowy dostarczane są gotowe elementy, więc można je projektować według potrzeb inwestora. W ten sposób można tworzyć niepowtarzalne domy z keramzytu dopasowane do lokalnych uwarunkowań. Dotyczy to detali architektonicznych oraz otworów na stolarkę okienną i drzwiową. Odpowiednio dobrana grubość ściany wykonanej z mieszanki keramzytu zapewnia izolację termiczną, przez co można rezygnować z dodatkowych materiałów służących do wykonania ocieplenia. To samo dotyczy izolacji akustycznej pomiędzy pomieszczeniami oraz ograniczeniu dopływu dźwięku z zewnątrz. Parametry wygłuszające mają ściany zewnętrzne i działowe.

Szybkość montażu i udogodnienia dla wykonawców

Wszystkie prace wykonywane są z pomocą dźwigu, co ułatwia prawidłowe ustawienie ścian. Dostarczone wielkogabarytowe elementy posiadają otwory transportowe do pewnego zamocowania ładunku. Poprawia to bezpieczeństwo pracy monterów. W fabryce ściany są wyposażone elementy sieci elektrycznej i sanitarnej tak, aby szybko przeprowadzić prace instalacyjne. Ściany wykonywane są w dwóch grubościach, co ułatwia ich rozróżnienie i zapewnia odpowiednią wytrzymałość. Wszystkie prace wykonywane są bez użycia tradycyjnych technik murarskich, to podnosi wydajność pracowników.

Wszystkie otwory techniczne i te przeznaczone na stolarkę budowlaną są wykonywane według projektu, co pozwala na zachowanie dużej dokładności wymiarów oraz mniejsze zużycie pianek montażowych. Gładka powierzchnia ścian zewnętrznych jest gładka i przygotowana do prac wykończeniowych prowadzonych przy użyciu mas szpachlowych. Nadaje się również do bezpośredniego ułożenia tapety. Do budowy wentylacji służą bloczki keramzytowe oferowane przez producenta prefabrykatów keramzytowych.

Decydując się na budowę domu z keramzytu można mieć pewność, że tak wykonany obiekt będzie trwały i ekonomiczny. Doskonała izolacja termiczna i paro-przepuszczalność zapewnią komfort użytkowania takich pomieszczeń. Użyte ekologiczne materiały będą bezpieczne dla mieszkańców i nie będą wpływały na otoczenie domu. Spokój zapewni ochrona akustyczna i duży współczynnik tłumienia dźwięku przez ściany. Ściany wykonane z keramzytu mogą służyć do budowy domu parterowego, jak również obiektu o kilku piętrach. Ważna jest trwałość materiału, który może być używany nawet przez 300 lat chroniony wilgocią i grzybami. Dodatkową zaletą będą niskie koszty ogrzewania i użytkowania budynku.

Może Ci się również spodoba