Izolacje natryskowe jako skuteczna metoda izolacji cieplnej

W ostatnim czasie świadomość odnośnie izolacji cieplnej budynków jest coraz większa. Właściciele domów i inwestorzy najczęściej zdają już sobie sprawę z faktu, że aby zapobiec „uciekaniu” ciepła z budynku i zapewnić sobie niższe rachunki za ogrzewanie, należy zadbać o właściwą izolację. Bardzo często brakuje jednak wiedzy, czym poszczególne metody różnią się od siebie i które z nich są najlepsze. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego izolacje natryskowe są jedną z najskuteczniejszych metod izolacji cieplnej oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na izolacje natryskowe?

W Polsce bardzo popularną metodą ocieplania budynków jest wełna mineralna. Wielu inwestorów decyduje się na jej wybór, wierząc, że to najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie. Niestety, bardzo często nie jest to prawda. Warstwa wełny mineralnej zapewnia podobną termoizolacyjność co podobnej grubości warstwa pianki poliuretanowej. Mimo podobnych parametrów, to izolacje natryskowe w praktyce okazują się często znacznie skuteczniejsze. Wiąże się to z faktem, że w przeciwieństwie do wełny pianka jest w stanie wniknąć w każdą, nawet najmniejszą szczelinę.

Pianka jest również o wiele lepszym wyborem ze względu na prostą aplikację. W przypadku wełny mineralnej powszechnym problemem są błędy montażowe. O ile prawidłowo zamontowana izolacja z wełny mineralnej bywa skutecznym rozwiązaniem, to źle zamontowana daje efekt przeciwny do zamierzonego i może powodować olbrzymie straty ciepła. Wadą wełny mineralnej jest również fakt, że powoduje ona znaczne obciążanie budynków. Przeciążona konstrukcja może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa (zwłaszcza w przypadku starszych budynków).

Pianka poliuretanowa – skuteczny sposób na izolację cieplną

Popularną metodą izolacji natryskowej jest pianka poliuretanowa. To bardzo skuteczny pod względem termoizolacji materiał, który powstaje ze spienienia żywicy poliestrowej. Piankę otrzymuje się na skutek reakcji polikarbaminianu z wodą, następnie materiał jest dekarboksylowany. Produkowana przed laty pianka była materiałem twardym, o dużej sztywności. Obecnie nowoczesne materiały produkcji pozwalają otrzymywać wiele różnych rodzajów pianki, w tym elastycznych i pół-elastycznych. To sprawia, że bez problemu można znaleźć piankę odpowiednią do potrzeb danego budynku.

Rodzaje pianki poliuretanowej

Dostępne na rynku pianki poliuretanowe możemy podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje:

  • izolacje zamknięto-komórkowe – doskonale sprawdzają się na zewnątrz budynku i w przemyśle. Bardzo często wykonuje się z nich pokrycia dachów płaskich i izolacje fundamentów. Tego rodzaju pianki mają bardzo wiele zalet: zapewniają jednocześnie termoizolacyjność i hydroizolacyjność, są dźwiękoszczelne i bardzo wytrzymałe.
  • izolacje otwarto-komórkowe – to ekonomiczne pianki poliuretanowe, które doskonale sprawdzają się do zastosowań wewnętrznych. Bardzo często stosuje się je do ocieplania poddasza. dźwiękoszczelna, charakteryzująca się wysoką paroprzepuszczalnością

Izolacje natryskowe – wady i zalety

Jak było przedstawione powyżej, izolacje natryskowe mają bardzo wiele zalet. Nie tylko zapewniają bardzo skuteczną termoizolacyjność, ale i są dźwiękoszczelne. Izolacje zamknięto-komórkowe zapewniają również hydroizolacyjność, dlatego też doskonale sprawdzają się na zewnątrz budynków lub w halach przemysłowych. Ocieplanie pianką natryskową może być bardzo skuteczną i ekonomiczną metodą.

Niektórzy decydują się na wybór wełny mineralnej, ponieważ zasłynęła ona jako materiał wyróżniający się najwyższym stopniem ognioodporności. Niestety pianka poliuretanowa jest materiałem palnym, choć samogasnącym. Nie oznacza to jednak, że domy zabezpieczone pianką poliurentanową są szczególnie zagrożone pożarem. Wręcz przeciwnie – tak by było jedynie w przypadku, gdyby pianka nie była niczym osłonięta ani w żaden sposób zabezpieczona. Obecnie jednak piankę szczelnie zabudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi, dlatego też nie musimy się obawiać.

Może Ci się również spodoba