Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym?

Rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na przeznaczenie kliku pomieszczeń w domu na wyłączne potrzeby naszego dorastającego dziecka. W jaki sposób zagospodarować przestrzeń w pokoju młodzieżowym, aby była ona nie tylko estetyczna, ale również zaspokajała wszystkie potrzeby młodego człowieka? Jak pogodzić miejsce do pracy i nauki z miejscem do spania i rozrywki, a jednocześnie stworzyć spójną przestrzeń?

We współpracy z nastolatkiem!

Wbrew pozorom pokój dziecka powinien dorastać razem z nim. Czego innego powinniśmy oczekiwać od przestrzeni dla dziecka 6-letniego, a czego innego dla dorastającego nastolatka, który chce nie tylko wyrazić siebie i mieszkać wygodnie, ale jednocześnie mieć swój własny azyl na świecie w postaci pokoju. Z tego też względu naczelną zasadą wystroju pokoju młodzieżowego powinno być konsultowanie wszystkich aspektów z mieszkańcem danego pokoju. Nawet najlepiej zaprojektowana przestrzeń życiowa w pokoju nastolatka nie spełni swojej funkcji w odpowiedni sposób, jeżeli nie będzie ona pasowała do gustów i upodobań konkretnej osoby – nasze dziecko nie będzie się w niej czuło komfortowo.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w pokoju?

Jak wspomnieliśmy już na początku, pokój młodzieżowy musi łączyć w sobie kilka aspektów stając się niejako uniwersalną przestrzenią dla dziecka. Jakie sprzęty powinny zatem obligatoryjnie znaleźć się w pokoju młodzieżowym?

  1. Łóżko – podstawą pokoju młodzieżowego powinno być miejsce do spania. Co prawda możemy tutaj wybierać pomiędzy tradycyjnymi łóżkami, a kanapami z funkcją rozkładania, to jednak pierwsze rozwiązanie będzie przeważnie znacznie wygodniejsze. Dobierając odpowiedniej twardości materac możemy wpłynąć na jakość snu, a tym samym ułatwić regeneracje organizmu naszego dziecka po całodniowych zajęciach.
  2. Biurko – drugim z elementów w każdym pokoju młodzieżowym powinno być biurko. To właśnie w tym miejscu oprócz łóżka będzie koncentrowała się znaczna aktywność każdego nastolatka – czy to podczas odrabiania prac domowych i przygotowywania się na kolejny dzień w szkole, czy też jako spędzanie czasu przed komputerem (rozmowy ze znajomymi, gry komputerowe, filmy i seriale).
  3. Krzesło – jeżeli mówimy o biurku, to nie może zabraknąć tutaj krzesła biurowego. Warto jednak wybrać model z górnej półki, który zapewni odpowiedni komfort siedzenia nawet przez wiele godzin. Jeżeli jednak jesteśmy przy krześle do biurka, to dysponując odpowiednią przestrzenią w pokoju, warto pomyśleć o dodatkowym fotelu, który stworzy przestrzeń do odpoczynku i np. czytania książek.
  4. Szafa – pokój młodzieżowy musi pełnić również rolę schowka – przede wszystkim na ubrania. Z tego też względu konieczne jest umieszczenie w nim przynajmniej jednej szafy. W praktyce jednak jedna szafa jest niewystarczająca na wszelkie ubrania i przybory, a tym samym należy pomyśleć o dodatkowej szafce.
  5. Oświetlenie – wbrew pozorom oświetlenie w pokoju młodzieżowym jest jednym z najczęściej pomijanych aspektów. Bardzo często zapomina się o tym, że to właśnie subtelna gra światła i cienia buduje atmosferę niemal każdego pomieszczenia, a odpowiednie rozlokowanie punktów świetlnych pozwala na podkreślenie charakteru wnętrza, jak również korzystanie z pomieszczenia o każdej porze dnia. Powinniśmy tym samym pomyśleć nie tylko o oświetleniu sufitowym, ale również o wolnostojącej lampie i oświetleniu biurka.
  6. Wykończenie podłogi i ścian – o ile wykończenie ścian powinno odpowiadać gustom i upodobaniom kolorystycznym naszego dziecka, tak w przypadku podłogi warto postawić na sprawdzone rozwiązanie w postaci paneli podłogowych i nawet niewielkiego dywanu przy łóżku. W ten sposób estetycznie wykończymy przestrzeń podłogi, a jednocześnie pierwsze kroki każdego poranka spotkają się z przyjemną powierzchnią dywanu.

Aranżacja pokoju – ustawienie mebli

W jaki sposób ustawić jednak wszystkie meble, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń? Niestety nie ma tutaj idealnego rozwiązania, gdyż zależy to przede wszystkim od dostępnej przestrzeni oraz możliwości aranżacji przestrzeni. Tradycyjne umieszczenie grzejnika pod oknem wyklucza ustawienie przy nim łóżka lub kanapy (sen przy gorącym grzejniku nie jest niczym komfortowym, a jednocześnie zastawienie grzejnika może negatywnie wpływać na ogrzanie całego pomieszczenia w sezonie grzewczym).

Podział przestrzeni

Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, warto pomyśleć o funkcjonalnym wydzieleniu przestrzeni poprzez aranżację strefy sypialnianej, strefy przechowywania (szafy i szafeczki) oraz strefy nauki. Niech każdy kąt pokoju stanowi w miarę możliwości osobna przestrzeń, która kojarzona będzie z konkretnymi czynnościami – pozwoli to nie tylko na lepsze funkcjonowanie w pokoju i utrzymanie porządku, ale również psychiczne rozgraniczenie czynności pozwalające na osiągnięcie większe efektywności przy pracy i lepszego odpoczynku.

Co za dużo to przesada?

Wybierając i rozmieszczając meble w pokoju młodzieżowym warto zwrócić uwagę również na ich ilość – nie zawsze dziecko potrzebuje 4 szaf i 4 szafek z szufladami. W znacznej ilości przypadku z powodzeniem wystarczy jedna szafa oraz szafka. Zbyt duża ilość mebli w pomieszczeniu może przytłoczyć je swoją obecnością i sprawić, że cały pokój będzie wyglądał jak magazyn, a nie przestrzeń do życia. Ostatnimi czasy można zaobserwować nawet trend dążenia do minimalizmu w wystroju młodzieżowych pomieszczeń.

Podsumowując, urządzając przestrzeń do życia dla nastolatka, warto zwrócić uwagę na wiele kwestii – począwszy od koloru ścian, wykończenia podłóg, a skończywszy na ilości mebli i ich rozmieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu dobrego umeblowania pokoju jest współpraca z dzieckiem i wzięcie pod uwagę jego upodobań i preferencji – ma to być w końcu jego przestrzeń do życia i miejsce, w którym będzie spędzał najwięcej czasu wolnego. Dobrego pokoju nie stworzy się samymi dekoracjami – plakatami czy fotografiami, ale trzeba zapracować na to już od samego początku i odpowiednio zaaranżować i wykończyć całą przestrzeń.

Może Ci się również spodoba