Meble wypoczynkowe do salonu – jakie wybrać?

Salon bardzo często jest punktem centralnym domu, wokół którego toczy się całe życie rodzinne. Niezwykle istotnym wyposażeniem tego pomieszczenia są meble wypoczynkowe. Aby zapewniać użytkownikom komfort i swobodę, muszą być przede wszystkim wygodne i solidne. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość wyposażenia oraz jego ogólna estetyka. Jak trafnie wybrać meble wypoczynkowe do salonu?

meble do salonu

Meble wypoczynkowe do salonu

Trudno wyobrazić sobie dobrze wyposażony salon bez mebli wypoczynkowych. Dominują wśród nich przede wszystkim modele tapicerowane. Należy je dobierać, mając na uwadze indywidualne potrzeby użytkowników. Wielkość mebli wypoczynkowych z reguły uwarunkowana jest przede wszystkim powierzchnią salonu, w którym mają zostać ustawione. Znaczenie ma jednak także liczba domowników. Ogromnym powodzeniem cieszą się obecnie meble modułowe, które można łatwo dopasować do własnych potrzeb. Odpowiednio zestawiając ze sobą poszczególne elementy zestawu, da się stworzyć praktycznie idealne siedzisko. W ofercie producentów znaleźć można m.in.

  • sofy;
  • kanapy;
  • fotele;
  • moduły narożne;
  • moduły szczytowe z podłokietnikami;
  • pufy;
  • leżanki;
  • poduchy.

Użytkownikom niskim oraz średniego wzrostu oraz niskim polecane są modele dość płytkie – podczas siedzenia, stopy powinny swobodnie dotykać podłogi. Osoby wysokie lepiej będą czuły się w kontakcie z głębszym siedziskiem, zapewniającym udom podparcie na całej długości. Należy też unikać przesadnie niskich oparć pod plecy, aby zadbać o odpowiednie odciążenie kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać zagłówki regulowane, w które poszczególne meble wypoczynkowe coraz częściej wyposażane są standardowo. Jeżeli jednak wybrany model ich nie posiada, można potraktować je jako wyposażenie dodatkowe i dokupić pasujący komplet.

Wygodne sofy i kanapy

W małych mieszkaniach, rozwiązaniem szczególnie polecanym jest zakup kanapy rozkładanej. W formie złożonej doskonale spełnia swoją funkcję podstawową, a po rozłożeniu może posłużyć jako dodatkowe miejsce do spania. Wiele modeli posiada nawet specjalną szufladę na pościel lub wysuwany pojemnik. Producenci starają się oferować także różne dodatkowe funkcjonalności. Sofa może być wyposażona np. w podręczne półki, zamontowane na bocznych oparciach. Ciekawym rozwiązaniem jest też dodatkowa przestrzeń po stronie tylnej. Taką kanapą można np. oddzielić część wypoczynkową salonu od części jadalnianej. Atrakcyjnym dodatkiem są ponadto wszelkie schowki w podłokietnikach, np. na gazety czy piloty. Nowoczesne modele sof wypoczynkowych wyposażane są nawet w stacje dokujące dla urządzeń mobilnych oraz wejścia USB.

Komfortowe siedziska

Zestaw kilku foteli do salonu bardzo często stanowi komplet razem z sofą, ale nie jest to reguła. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby aranżacja pokoju dziennego była zróżnicowana. Lekkie, miękkie siedziska doskonale prezentują się w towarzystwie rozłożystych mebli. Jeżeli sofa nie jest szczególnie duża, w dogodnym miejscu postawić można także francuską berżerę Projektanci przywiązują obecnie bardzo dużą wagę do wyglądu foteli, które dostępne są w wielu wariantach stylistycznych. Poza ogólnym podziałem na modele klasyczne i nowoczesne, poszczególne meble wypoczynkowe klasyfikowane są także ze względu na zastosowane w nich materiały obiciowe.

Konstrukcja mebli wypoczynkowych

Jak szkielet tapicerowanych mebli wypoczynkowych służy stabilny stelaż, wykonany z solidnego materiału. Najczęściej stosuje się w tym celu lite drewno, stal lub płyty meblowe. Na stelażu umieszczana jest część sprężynująca, do której zrobienia wykorzystuje się m.in.

  • elastyczne taśmy siedziskowe;
  • sprężyny faliste;
  • sprężyny bonnelowe;
  • sprężyny kieszeniowe.

Obecnie za najlepsze rozwiązanie uchodzą sprężyny kieszeniowe, które posiadają optymalnie wysoką sprężystość punktową. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mebli wypoczynkowych, które często służą zarówno do relaksującego leżenia czy siedzenia, jak i spania. Układ sprężynujący w meblach tapicerowanych pokrywany jest specjalną warstwą wygłuszającą, wykonaną z naturalnych lub syntetycznych włókien meblowych. Element ten w dużym stopniu wpływa na wygodę użytkowania sofy. Warstwa ostatnia to poliuretanowa pianka, na którą nakładana jest odpowiednia skóra obiciowa lub tkanina.

Tapicerka mebli wypoczynkowych

Meble wypoczynkowe do salonu mogą posiadać różny materiał obiciowy. W ofercie producentów znaleźć można wiele rodzajów skór oraz tkanin, dostępnych w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i wzorniczych. Stosunkowo łatwe w utrzymaniu, a przy tym estetyczne są tkaniny szenilowe. Cechuje je grubość i miękkość, przez co przypinają nieco welur lub sztruks. Są przy tym odporne i wytrzymałe, dzięki czemu nie ulegają zmechaceniom. Drogą i luksusową, ale niezwykle trwałą tapicerką jest naturalna skóra. Zachowanie jej dobrego wyglądu wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które zapobiegają wnikaniu brudu w pory materiału. Tańszym rozwiązaniem są sztuczne skóry, jednak maja one tendencję do pękania. Alergikom polecana jest natomiast gęsto tkana mikrofaza, produkowana z włókien syntetycznych. Do najlepszych tkanin tego typu należy alcantara, przypominająca nieco zamsz. Można bez obaw czyścić ją zarówno ręcznie, jak i z pomocą piorącego odkurzacza.

Styl mebli wypoczynkowych do salonu

Meble wypoczynkowe do salonu powinny nie tylko spełniać funkcje użytkowe, ale też stanowić swego rodzaju ozdobę aranżacji. W sprzedaży znajdują się obecnie komplety, które nawiązują do określonych stylów i epok charakterystycznych dla sztuki urządzania wnętrz. Obecnie coraz większym powodzeniem cieszy się wzornictwo odwołujące się do stylistyki retro, osadzone w latach 60. ubiegłego wieku. Dominują w nim meble wypoczynkowe, które posiadają:

  • drewniane podłokietniki
  • głębokie siedziska
  • grubo tkane obicia

Takie wyposażenie może bardzo dobrze komponować się z całkowicie współczesnym wystrojem – stylowe meble w ujmujący sposób podkreślają wypoczynkowy charakter salonu, a jednocześnie zwiększają jego funkcjonalność i zachęcają do częstego relaksu.

Artykuł powstał przy pomocy sklepu internetowego Mebloteka24.

Może Ci się również spodoba