Mury domu – charakterystyka dostępnych materiałów
Mury domu, czyli ściany nośne zewnętrzne, są najważniejszym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. To od ich jakości zależy właściwe obciążenie fundamentów i zapewnienie izolacji termicznej, dlatego też powinny być wykonane z jak najlepszych materiałów. A materiałów na ściany nośne na rynku mamy całkiem sporo: beton komórkowy, ceramikę poryzowaną, ceramikę tradycyjną, silikaty czy keramzytobeton. Na które zatem się zdecydować? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich.
Mury domu z betonu komórkowego
Beton komórkowy powstaje z piasku oraz cementu, w procesie spieniania, formatowania, a później ciecia. Bloczki betonowe mogą przybierać różne rozmiary i wagę. Te o większej masie wykorzystywane są na wewnętrzne ściany warstwowe. Ten rodzaj materiału budowlanego charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i stosunkowo niewielką termoizolacyjnością. W sprzedaży dostępny jest również beton komórkowy o mniejszej masie, który wykorzystuje się do budowy jednowarstwowych, zewnętrznych ścian nośnych.
Ściany wykonane z betonu komórkowego muruje się zaprawą tradycyjną lub klejową cienkowarstwową. Tradycyjną zaprawą, muruje się tańsze bloczki, które mają mniejszą tolerancję wymiarową. Zaprawa klejowa zapewnia, co prawda, lepszą izolacyjność termiczną, ale podczas poziomowania pierwszej warstwy bloczków trzeba zachować szczególną ostrożność i wyrównywać każdą kolejną warstwę przez szlifowanie, co znacznie komplikuje pracę.
Bloczki betonowe łączy się na wpust i wypust, dzięki czemu nie trzeba wykonywać spoin pionowych. Ich krucha struktura sprawia, że można je łatwo szlifować, ciąć i wierci w nim otwory. Ale z tego też powodu mają małą wytrzymałość na ściskanie – 2-4 MPa.
Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej
Ceramika poryzowana powstaje z wymieszania gliny ze specjalnymi dodatkami, które zwiększają porowatości pustaków. Dodatki te, podczas wypalania w piecu, spalają się i pozostaje po nich porowata struktura, która gwarantuje wysoką izolacyjność termiczną, dlatego materiał ten doskonale nadaje się na wszystkie zewnętrzne ściany warstwowe.
Pustaki są lżejsze i łatwiejsze w obróbce niż beton komórkowy, ale za to bardziej kruche. Ściany nośne buduje się z ceramiki poryzowanej, której boki wyprofilowane są we wpusty i wypusty, nie trzeba wówczas robić spoin pionowych. Do pustaków używa się zaprawy tradycyjnej lub ciepłochłonnej, a do tych, które mają szlifowane powierzchnie – zaprawy klejowej lub w postaci piany rozprężonej. Niektórzy producenci oferują pustaki wypełnione perlitem lub wełną mineralną. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które zmniejsza współczynnik przenikania ciepła.
Mury domu wykonane z ceramiki poryzowanej należą do najdroższych rozwiązań.
Ściany nośne z ceramiki tradycyjnej
Choć ceramika tradycyjna jest wypierana przez poryzowaną, to nadal jest jeszcze stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Takie pustaki czy cegły są twardsze i cięższe, przez to solidniejsze i lepiej izolujące przenikanie dźwięków. Nadają się na ściany warstwowe, a ze względu na wysoką paroprzepuszczalność, powszechnie uważane są za zdrowsze. Natomiast ich izolacyjność jest znacznie gorsza, dlatego takie ściany wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia.
Ceramika tradycyjna to wytrzymały materiał, dlatego doskonale nadaje się na ściany nośne. Muruje się je zaprawą tradycyjną, bez wykonywania spoin pionowych. Ponadto takie pustaki są całkowicie niepalne i łatwe do murowania.
Silikatowe mury domu
Silikaty to bloczki wapienno-piaskowe, które uzyskuje się z połączenia wapna, piasku, kwarcu oraz wody. Charakteryzują się dużą gęstością, dzięki czemu są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i mają wysoką nośność. Ale mają też swoje wady, a mianowicie – wysoki współczynnik przenikania ciepła, dlatego też ściany zewnętrzne wykonane z silikatów wymagają dodatkowego ocieplenia. Do tego murowanie takich ścian nie jest zbyt proste i może generować wyższe koszty, a to w związku z ich dużą masą oraz specyficznymi wymaganiami.
Nie mniej jednak bloczki silikatowe są najtańszym materiałem do budowy domów, który bardzo dobrze akumuluje ciepło i zapewnia najwyższą izolację akustyczną.
Ściany nośne z nowoczesnego keramzytobetonu
Keramzytobeton to materiał, który coraz częściej jest wybierany przy budowie domów. Cechuje go stosunkowo niewielka masa i bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła. W porównaniu z betonem komórkowym jest bardziej wytrzymały i posiada lepsze parametry techniczne.
Bloczki keramzytobetonowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne, a do tego dają dobrą izolację akustyczną. Choć nie jest to tani materiał to jednak odznacza się wyjątkowo dobrymi właściwościami.
W ofercie handlowej dostępne są standardowe bloczki keramzytobetonowe, które łączone są na wpust i wypust, a także bloczki wyposażone we wkładkę termoizolacyjną ze styropianu lub granulatu styropianowego, które cieszą się coraz większą popularnością. Ich współczynnik przenikania ciepła jest bardzo niski i jest to najlepszy wyniki, jaki można uzyskać podczas budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych.