Podmurówka pod ogrodzenie – jak wykonać?

Ogrodzenie ma nie tylko zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo, ale cechować się również walorami estetycznymi. Właściwie wykonane ogrodzenie będzie idealną ozdobą domu a przy tym zapewni prywatność chroniąc przed niechcianymi gośćmi. W związku z czym należy zadbać o jego solidne wykonanie. Jednym z ważnych elementów ogrodzenia jest podmurówka. Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać wykonując podmurówkę.

podmurówka pod ogrodzenie

Podmurówka z prefabrykatów – sposób na ładne ogrodzenie

Bez wątpienia tego typu podmurówka pod ogrodzenie jest dosyć prostym rozwiązaniem, dzięki któremu można dodać uroku całej posesji. Podmurówka pod ogrodzenie jest prefabrykowaną deską betonową, z której montażem w zasadzie każdy sobie poradzi. Warto jednak podkreślić, że sprawdza się ona raczej przy lekkich ogrodzeniach – wykonanych z siatki albo gotowych paneli metalowych, z pcv bądź drewnianych. W tym przypadku podmurówka nie wymaga fundamentów, natomiast jeśli będzie ona wyłożona kamieniami lub wykonana z cegieł – będą one konieczne. Lepsze będzie wówczas wykonanie tradycyjnej wylewki betonowej.

Wylewka betonowa – wykonanie

Głębokość fundamentu uzależniona jest rejonu, ale można przyjąć, że 80-100 cm będzie wystarczające. Po przygotowaniu odpowiednich wykopów należny wykonać szalunek. Warto pamiętać, że fundament musi wystawać z ziemi około 15-20 cm. Na spód układa się folę, sypie gruz (o ile to konieczne wykonuje się zbrojenie) i zalewa betonem, który można przygotować we własnym zakresie. Warto pamiętać, że zanim słupki zostaną zalane betonem należy je oddzielić dylatacją. Beton, w zależności od warunków atmosferycznych może wymagać polewania wodą aby uniknąć jego pękania.

Dla ogrodzeń składających się ze słupków i przęseł fundament może przybrać formę uskokową z dwoma poziomami posadowienia:

  • pierwszy pod nośnymi słupkami – głębszy 80-100 cm;
  • drugi wzdłuż linii nienośnych przęseł – płytszy 30-50 cm.

Podmurówka z prefabrykatów wykonanie

Na rynku są dostępne dwa rodzaje podmurówki pod ogrodzenie:

  • podmurówka betonowa (ława);
  • bloczki betonowe.

W przypadku ławy betonowej można zastosować zarówno słupki betonowe, jak i metalowe. Słupki betonowe wraz z podmurówką betonową tworzą całość w postaci litery U. Takie rozwiązanie pozwala na przykład wykończyć podmurówkę i słupki taką samą elewacją co cały dom. Z kolei bloczki betonowe wymagają słupków metalowych, które są przeznaczone do zalania betonem.

Wykonanie takiej podmurówki pod ogrodzenie jest dosyć proste. Tworzy się jedynie wykopy w gruncie pod stopy fundamentowe – stanowiące podstawę do słupków, do których z kolei mocowane są przęsła. Należy na początek wyznaczyć położenie narożnych słupków, a następnie pozostałych. Przyda się żyłka lub linka która wyznaczy zarys ogrodzenia. Słupki najlepiej umieścić co 2,5 m.

Następnie należy wykonać wykopy pod słupki na głębokości minimum 60 cm, ale lepiej to zrobić poniżej punktu zamarzania – na głębokości 80-100 cm. Ich średnica powinna wynosić ok. 30 cm. Zaczyna się od stawiania słupków narożnych i początkowych. Przygotowany wykop należy zalać betonem a w otwór wsadzić słupek, odpowiednio go wypoziomować i ustabilizować za pomocą podpór. Można również w dołku obłożyć słupek gruzem w celu jego stabilizacji, a następnie zalać betonem. Słupki początkowe i narożne wymagają zastosowania dodatkowych podpór montowanych pod kątem 45 stopni na wysokość 2/3 słupka. Słupki początkowe potrzebują podpory z jednej strony, natomiast narożne dwóch. Na słupki zakładane są specjalne obejmy dzięki którym możliwe jest mocowana w prowadnicy ławy lub bloczków betonowych.

Podmurówka na nierównym terenie

O ile montaż podmurówki na płaskim terenie nie jest kłopotliwe, to bywa nieco bardziej skomplikowane na nierównym terenie. Wówczas podmurówka musi być ułożona w poziomie na wysokości łącznika słupka znajdującego się poniżej. Z kolei wysokość łącznika słupka umieszczonego powyżej jest determinowana zachowaniem poziomu podmurówki, co często związane jest z koniecznością wybrania nieco ziemi aby zachować poziom. Podczas wykonywania podmurówki na nierównym terenie warto pamiętać, że przy każdym stopniowanym słupku (od strony obniżającego się terenu) będzie potrzeba nieco mniej beton zgodnie z wyliczonym spadkiem.

Może Ci się również spodoba