Projekt domu na wąską działkę – najważniejsze informacje
Nie każdy może sobie pozwolić na zakup dużej działki, najlepiej w kształcie kwadratu. Czasami nawet nie ma takich możliwości. Ziemia pod inwestycje jest droga i coraz częściej dostępne są działki w niestandardowych wymiarach. Nie oznacza to, że na parceli o szerokości mniejszej niż 16 m nie są się wybudować estetycznego i funkcjonalnego domu. Architektom udało się wypracować szereg ciekawych rozwiązań, aby projekt domu na wąską działkę dawał nadzieję na zbudowanie wymarzonego domu.
Jaki projekt na wąską działkę? Dostępne opcje
Działki tego typu na pewno nie należą do łatwych w zagospodarowaniu, ale w wielu przypadkach nie ma innej możliwości i albo wybierze się działkę wąską, albo po prostu żadną. Niekiedy taką dostaje się w spadku. Bywa też, że w wymarzonej lokalizacji nie znajdzie się innej – tak często się dzieje z parcelami zlokalizowanymi w miastach lub na ich przedmieściach. Czasami decyduje czynnik ekonomiczny, ponieważ wąska działka jest tańsza w stosunku do takiej o regularnych kształtach.
Zagospodarowanie wąskiej działki sprawia większe trudności, ale można zbudować dom funkcjonalny, a zarazem estetyczny. Jedną z opcji będzie zwrócenie się do architekta z prośbą o wykonanie projektu indywidualnego – w tym przypadku należy się liczyć z trochę wyższymi kosztami. Dostępne są również gotowe projekty domów na wąską działkę. Co więcej, istnieje nawet możliwość modyfikacji gotowego projektu, aby spełniał wszelkie obostrzenia związane np. z minimalnymi odległościami od granic działki. Jednak trzeba mieć świadomość, że to wiąże się z określonymi kosztami i nie każda przeróbka jest akceptowalna.
Wymagania związane z budowaniem na wąskiej działce
Każdy inwestor powinien pamiętać o pewnych ograniczeniach prawnych, a w przypadku wąskiej działki przede wszystkim o przepisie nakazującym określoną odległość pomiędzy budynkiem a granicą działki:
- Jeżeli dom jest zwrócony w stronę granicy ścianą pozbawioną otworów, to minimalna odległość wynosi 3 m;J
- Jeżeli ściana od strony granicy ma otwory drzwiowe lub okienne, to wymagana odległość wynosi 4 m.
- Gotowy projekt domu na wąską działkę uwzględnia te ograniczenia. W innym przypadku konieczne są zmiany.
- Kilkadziesiąt centymetrów można uzyskać poprzez:
• zlikwidowanie okien w bocznej ścianie;
• zamianie otworów okiennych na luksfery;
• przeniesienie bramy w garażu dwustanowiskowym na ścianę boczną, aby obrócić bryłę o 90 stopni;
• zmniejszenie wysięgu tarasu, balkonu albo okapów.
Cechy charakterystyczne projektu na wąską działkę
Rzadko się zdarza, żeby projekt domu na wąską działkę dotyczył bryły parterowej. Trudno byłoby zmieścić wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji, aby dom był naprawdę wygodny w użytkowaniu. Dlatego też tego typu projekty obejmują propozycje domów z poddaszem użytkowym albo nawet domy piętrowe. Trudnym zadaniem dla architekta będzie również wykreowanie budynku, który nie sprawi wrażenia zbyt długiego i nieforemnie wysokiego. Można również rozważyć dom z podpiwniczeniem, które można przeznaczyć na pomieszczenia gospodarcze, a także na garaż.
Częstym rozwiązaniem okazuje się przesunięcie drzwi wejściowych na węższą ścianę, co pozwala uniknąć nieproporcjonalnie wydłużonego holu oraz samych pomieszczeń. Szczytowe ściany należy zatem usytuować równolegle do bramy wejściowej. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się również lokalizacja wejścia w samym narożniku domu – taki zabieg umożliwi bardzo funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni wewnętrznej. Ostrożność należy zachować w detalach dekoracyjnych. Im mniejsza ściana, tym zalecana większa powściągliwość. Interesująco będzie się prezentować wejście z podcieniem oraz stosunkowo niewielką balustradą. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również balkon na górnej kondygnacji. Jeżeli jedna ze ścian pozostanie ślepa, to najlepiej przesunąć ją maksymalnie w stronę granicy, a wtedy druga strona może mieć charakter bardziej otwarty.
Dobrym pomysłem są także ścianki wykonane z luksferów, co pozwoli skutecznie doświetlić pomieszczenia – w takiej sytuacji najlepiej urządzić pomieszczenia sypialne, w których nie konieczności takiego natężenia światła dziennego, jak w przypadku salonu. Z kolei, aby dobrze oświetlić poddasze, można zastosować okna połaciowe.
Wyjątkowo ciekawym sposobem na dobre nasłonecznienie domu wąskiego okazują się wielkoformatowe okna narożne bądź okna we wnękach bocznych długich ścian. Wart również zwrócić uwagę, aby wjazd do garażu był od strony północnej lub wschodniej, a wtedy część wypoczynkowa znajdzie się od strony nasłonecznionej.