Serwisowanie oraz naprawa maszyn budowlanych

serwis maszyn budowlanych

Zużycie i starzenie elementów maszyn jest naturalną koleją rzeczy. Wraz z czasem użytkowania danej maszyny elementy ulegają zniszczeniu przez co niezbędne jest naprawianie zużytych elementów. Aby zapobiec całkowitemu zepsuciu danej maszyny, należy regularnie przeprowadzać jej przeglądy oraz serwisowanie. Jakie są mechanizmy zużycia maszyn oraz jak się przed nimi chronić?

Czym jest trybologia?

Aby wiedzieć, jak chronić się przed niszczeniem elementów pracujących maszyn, należy poznać ich naturę. Zużycie części maszyn jest działem nauki, którym zajmuje się trybologia. Trybologia bada zużycie materiałów na skutek działania tarcia pomiędzy współpracującymi elementami. Jest to najczęściej występujące zjawisko niszczenia materiałów występujące w maszynach. Równie często występującym zjawiskiem zużycia materiałów jest korozja, która zachodzi na skutek działania aktywnego środowiska na dany element. Najczęściej korozji ulegają elementy robocze maszyn.

Zużycie trybologiczne

Dzielimy je na:

  • zużycie ścierne,
  • zużycie adhezyjne,
  • scuffing,
  • zużycie z udziałem utleniania,
  • zużycie zmęczeniowe.

Jeżeli chodzi o zużycie trybologiczne, najczęściej występującym zjawiskiem jest zużycie ścierne. Występuje one praktycznie wszędzie, ponieważ zjawisko tarcia umożliwia poruszanie się. Równie często występuje zużycie zwane scuffingiem. Ma ono miejsce w sytuacji, kiedy pomiędzy współpracującymi elementami jest warstwa oleju, ale jest ona zbyt mała i nie pokrywa nierówności. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych zużyć, ponieważ jego skutki są bardzo gwałtowne. Zużyciem występującym w każdym pracującym układzie jest również zużycie zmęczeniowe. Występuje ono, jeżeli jakiś układ jest poddawany miejscowym zmiennym obciążeniom. Jest to zjawisko, które występuje w większości przypadków, nie tylko w maszynach budowlanych. Odmianami zużycia zmęczeniowego są spalling i pitting.

Korozja

Jeżeli mowa o korozji, nazywamy ją oddziaływaniem fizykochemicznym i elektrochemicznym między materiałem metalowym a otaczającym środowiskiem. W wyniku tego działania powstaje uszkodzenie korozyjne, które skutkuje pogorszeniem własności metalu. Istnieje kilka rodzai korozji. Są to:

  • korozja równomierna,
  • korozja wżerowa,
  • korozja selektywna,
  • korozja międzykrystaliczna,
  • pękanie korozyjne.

Korozja może powodować zmniejszenie własności mechanicznych pracujących elementów maszyn. Najbardziej narażone są części robocze, które mają kontakt z silnie oddziałującym środowiskiem. Korozja powoduje również straty ekonomiczne związane z uszkodzeniem części maszyn.

serwis maszyn budowlanych

Metody ochrony przed zniszczeniem części maszyn

Aby uchronić swój sprzęt przed zniszczeniem, należy przede wszystkim przeprowadzać częste przeglądy. Naprawa i serwis maszyn budowlanych to obecnie dziedzina, w której działa wiele przedsiębiorstw.

Aby zapobiegać zachodzeniu uszkodzeń na skutek zużycia trybologicznego, należy przede wszystkim kontrolować podzespoły mechaniczne maszyny. Części silnika, przekładnie, elementy napędu roboczego są najbardziej narażone na tego typu uszkodzenia. Należy pamiętać o regularnej wymianie olejów i smarów, gdyż to one w odpowiedniej ilości chronią przed uszkodzeniami na skutek tarcia. Ponadto należy dbać o cały sprzęt, nie zacierać silnika. Starać się nie doprowadzać do sytuacji, kiedy maszyna musi pracować ponad swoje możliwości. To w żadnym stopniu nie sprzyja eksploatacji maszyny. Należy zwrócić szczególną uwagę na części robocze. Trzeba mieć również na uwadze bezpieczeństwo operatora.

Jak zapobiec korozji?

Aby zapobiec korozji, jest kilka czynności, które można wykonać. Przede wszystkim podczas pracy w środowisku korozyjnym, należy używać sprzętu wytworzonego z odpowiedniego gatunku stali. Ponadto, można spróbować zabezpieczyć narzędzie poprzez nałożenie powłoki (np. farby). Należy jednak sprawdzić czy takie rozwiązanie ma jakikolwiek sens. Trzeba unikać pracy w temperaturach, które są nieodpowiednie dla danego gatunku stali oraz, tak jak w poprzednim przypadku, przeprowadzać regularne przeglądy. Raz na pół roku to odpowiedni czas kontroli narzędzi.

Prowadzenie systematycznych kontroli stanu maszyn i urządzeń roboczych to bardzo ważna czynność, jeżeli chcemy, by służyły przez bardzo długi czas. Ważne jest również, aby poznać temat uszkodzenia od podszewki, wtedy będzie można w maksymalnym stopniu zminimalizować powstające uszkodzenia.

Konsultacja: http://topservice-24.pl

Może Ci się również spodoba