Zastosowanie keramzytu w formie bloczków w budownictwie
Keramzyt jest uważany za nowoczesny materiał budowlany o bardzo pożądanych właściwościach. Warto zwrócić uwagę, że jest to materiał wyjątkowo lekki, a zarazem wytrzymały. Jest też niepalny, a także doskonale opiera się wilgoci, niskiej temperaturze, środkom chemicznym, pleśni, a nawet gryzoniom.
W jaki sposób powstaje keramzyt?
Jest to bardzo lekkie kruszywo budowlane, które jest wypalane z gliny w specjalnych obrotowych piecach. Aby wypalić keramzyt w piecu potrzebna jest temperatura rzędu aż 1200°C. Zastosowanie tego materiału w budownictwie jest szerokie – często jest wykorzystywany jako termoizolacja, a także produkowane są z niego specjalne bloczki keramzytowe, które pełnią funkcję pustaków podczas wznoszenia budynków, mogą też znaleźć zastosowanie przy obudowywaniu kominów.
Bloczki fundamentowe wykonane z keramzytu
Bloczki wyprodukowane z keramzytu mogą znaleźć zastosowanie jako materiał do wykonania fundamentów. Są one trwałe, a także posiadają odpowiednią wytrzymałość, co jest najistotniejsze w przypadku wykonywania fundamentów pod cały budynek. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że keramzyt ma też swoje specyficzne właściwości względem wody – nasiąkając zatrzymuje wodę w sobie, a więc potrzebuje więcej czasu na to, aby mógł dobrze wyschnąć, a więc oddać wodę do zewnątrz. Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że jego wytrzymałość jest znacznie wyższa w porównaniu do tradycyjnych, powszechnie wykorzystywanych pustaków cementowych.
Bloczki fundamentowe z keramzytu obecnie najczęściej stosuje się przy okazji budowania mniejszych domów oraz przy rozległych inwestycjach deweloperskich. Niestety, największym ich minusem jest ich dość wysoka cena. Mimo wszystko ta technologia staje się coraz popularniejsza i coraz częściej się ją stosuje – można więc mieć nadzieję na to, że z biegiem czasu ich cena stanie się bardziej przystępna.
Warto bo jest prościej i lepiej
Keramzyt jest doskonałą alternatywą dla betonu. Zakupienie prefabrykowanych bloczków określonej wielkości pomaga znacznie uprościć proces wykonywania ścian fundamentowych. Ściany piwniczne i fundamentowe to takie elementy konstrukcji całego budynku, które są kluczowe dla jego stabilności – to właśnie one dźwigają cały ciężar budynku. Zazwyczaj są one wykonywane z betonowych bloczków lub z żelbetu, aby zapewnić konstrukcji wytrzymałość. Niejednokrotnie potrzebne jest specjalne deskowanie, zbrojenie oraz zamówienie betonu do wylania, co nie jest prostym zadaniem.
Zarówno wykorzystanie bloczków betonowych jak i zalewanie zamówionym betonem jest rozwiązaniem, które nie daje aż tak zadowalających parametrów termicznych całej konstrukcji, co jest sporym minusem takiego rozwiązania. Inaczej jest w przypadku bloczków keramzytowych. Są to gotowe bloki o wymiarach dwukrotnie większych od tradycyjnych bloków betonowych. Z tego względu można zaoszczędzić na ilości potrzebnej zaprawy, ale też i na całej konstrukcji ze względu na znacznie mniejszy ciężar keramzytu w porównaniu do betonu. Ta technologia budowania jest po prostu znacznie prostsza do wykonania, a daje znacznie lepsze efekty.
Wady i zalety zastosowania keramzytu
Bloczki keramzytowe posiadają szereg zalet w przypadku ich zastosowania w nowoczesnym budownictwie:
- Zapewniają lepszą izolację termiczną budynku, co w szczególności ma znaczenie w przypadku budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,3 W/mK to znacznie lepszy wynik w porównaniu do tradycyjnego betonu ze współczynnikiem na poziomie 1,5 W/mK. Bardzo często w praktyce oznacza to, że nie trzeba już stosować dodatkowych warstw docieplających budynek.
- W przypadku wykonywania podpiwniczenia domu z zastosowaniem bloczków fundamentowych z keramzytu zyskujemy ciepłą piwnicę, którą można w dowolny sposób zaadaptować. Bardzo często piwnica w wielu budynkach pozostaje nieużytkowa i nieogrzewana ze względu na spore trudności z jej dociepleniem. Problem ten jest znacznie mniejszy w przypadku wybrania keramzytu.
- Keramzyt jest materiałem o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Jest trwały, a trwałość tą określa się nawet na kilkaset lat. Dodatkowo, jest paroprzepuszczalny, a dzięki temu w budynku nie pojawia się wilgoć ani pleśń. Dodatkowo dobrze znosi zarówno minusowe temperatury jak i upały. Jest to więc materiał bardzo dobry jakościowo.
- Keramzyt zapewnia też dobrą izolacyjność akustyczną.
- Budowanie domu z gotowych bloczków keramzytowych jest proste i szybkie. Materiał ten jest lekki, a dodatkowo prosty w obróbce. Aby przeciąć pojedynczy bloczek z keramzytu wystarczy zaopatrzyć się w zwykła piłę. Sama technologia budowania z takich bloczków również jest łatwiejsza ze względu na doskonałe parametry tego materiału.
Zastosowanie bloczków keramzytowych ma też jednak swoje wady:
- Ciągle jest to droga technologia, zarówno pod względem samej ceny bloczków, jak i zakupu specjalnych zapraw, które pozwolą na osiągnięcie tak dobrej izolacyjności.
- Bloczki keramzytowe, ze względu na swoje właściwości względem wody, wymagają specjalnej przerwy w budowie po to, aby mogły dobrze wyschnąć.
- Ta technologia wymaga wiedzy, a więc specjalistów, którzy będą już mieli do czynienia z takim materiałem i będą znali jego właściwości.
Być może w przyszłości coraz częściej będzie się wykorzystywać bloczki keramzytowe zamiast zwykłego betonu. Jest to technologia z ogromnym potencjałem, która cały czas się rozwija, a jej upowszechnienie może sprawić, że za jakiś czas koszty z nią związane nie będą tak wysokie.