Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe z roku na rok zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Wszystko za sprawą licznych zalet, jakie ma to rozwiązanie. Kto nie chce od razu po przebudzeniu postawić stóp na ciepłej posadce? Zanim jednak ktoś podejmie decyzję o montażu specjalnego systemu rur lub położeniu maty grzewczej, powinien dowiedzieć się, jak działa ogrzewanie podłogowe. Zapraszamy do lektury!
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie w domu czy też mieszkaniu to podstawa komfortu osób przebywających w danym lokalu. W związku z tym już na etapie budowy czy remontu warto zastanowić się, jak powinno ono wyglądać. Jeśli chcesz postawić na wygodne, a przy tym, estetyczne i niezwodne rozwiązanie, wybierz ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu możesz zrezygnować z montażu klasycznych kaloryferów, które zajmują miejsce, a przy tym, wpływają na wygląd pomieszczeń.
Warto także zaznaczyć, że działanie ogrzewania podłogowego, niezależnie od jego rodzaju, nie powoduje zużycia tak dużych ilości energii, jak w przypadku zastosowania klasycznego rozwiązania. W związku z tym montaż odpowiedniego systemu rur lub specjalnych mat pod podłogą to również wybór ekologiczny.
Ogrzewanie podłogowe zmniejsza gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniu, a co za tym idzie, powstrzymuje rozwój roztoczy, a także zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się mokrych, nieestetycznych plam na ścianach. Ważną zaletą ogrzewania podłogowego jest też to, że bez problemu można je dopasować do wnętrz w swoim domu — niezależnie od tego, jakiej są one wielkości.
Działanie ogrzewania podłogowego w zależności od rodzaju
Ze względu na sposób zasilania można dziś wyróżnić:
- ogrzewanie podłogowe elektryczne,
- ogrzewanie podłogowe wodne.
Pierwsze składają się ze specjalnych mat podłogowych, w których znajdują się cienkie przewody elektryczne. Zazwyczaj są one przyklejane do wybranego podłoża, aby podłączone do źródła energii elektrycznej mogły zapewniać domownikom ciepło. Warto przy tym zaznaczyć, że działanie ogrzewania podłogowego elektrycznego nie byłoby również możliwe bez odpowiednich sterowników. Dzięki temu, że to rozwiązanie nie wpływa znacząco na wysokość podłogi, może być wykorzystane też w przypadku starszych posadzek. Zdarza się, że maty zastępowane są w tym rodzaju ogrzewania specjalnymi kablami, które trzeba odpowiednio zamontować.
Dla wielu osób ważną informację stanowi również to, że ogrzewanie podłogowe elektryczne jest niemal niewidoczne — poznać można je jedynie po rozmieszczonych w pomieszczeniu regulatorach temperatury. Bardziej inwazyjne rozwiązanie to zastosowanie drugiego z wymienionych rodzajów ogrzewania podłogowego. Na niego należy zdecydować się najlepiej jeszcze przed wylaniem posadzki lub położeniem wierzchniej warstwy podłogi.
Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga montażu systemu rur, który powinien znaleźć się w wylewce. Swoje działanie opierają one na wodzie nagrzanej przez kotły centralnego ogrzewania, kolektory słoneczne albo pompę ciepła. Woda, przepływając przez kolejne elementy instalacji pod podłogą, powoduje wzrost temperatury w danym pomieszczeniu. Warto przy tym zaznaczyć, że materiały niezbędne do działania ogrzewania podłogowego wodnego są zazwyczaj droższe niż te potrzebne do urzeczywistnienia drugiego z opisywanych wariantów, jednak korzystanie z ogrzewania wodnego generuje mniejsze koszty. Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców danego domu.
Termoizolacja — dlaczego trzeba o niej pamiętać?
Podczas działania ogrzewania podłogowego można narazić się na duże straty ciepła do gruntu. Chcąc temu zapobiec, należy pamiętać o odpowiedniej warstwie izolacji, dzięki której ciepło będzie kierowane wyłącznie w kierunku pomieszczenia. Tworząc termoizolację dobrze wykorzystać folię polietylenową oraz styropian o grubości co najmniej 10 centymetrów. Istotną kwestią jest również to, aby użyte materiały wykazywały odporność na uszkodzenia, przez które stworzona warstwa mogłaby przestać odpowiednio pełnić swoją funkcję.
Czy materiał, z którego jest wykonana podłoga, wpływa na ogrzewanie?
Zastanawiając się, jak działa ogrzewanie podłogowe, trzeba również pamiętać o tym, że na jego wydajność wpływa też materiał, z którego jest wykonana znajdująca się nad całym systemem posadzka. Im lepiej przewodzi ona ciepło, tym wyższą temperaturę uda się uzyskać w pomieszczeniu. Warto też sprawdzić, czy przy wyborze określonego materiału można w ogóle myśleć o tego rodzaju ogrzewaniu — w niektórych przypadkach posadzka pod wpływem wyższej temperatury ulega niszczeniu lub wydziela szkodliwe substancje.
Część materiałów, z których są wykonywane posadzki ma również ograniczenia co do tego, jak ciepło może być pod podłogą, aby ich nie zniszczyć. W związku z tym, planując montaż tego typu ogrzewania, warto upewnić się, czy wybrana posadzka będzie odporna na działanie wysokich temperatur.