Ogrodzenie panelowe – budowa krok po kroku

ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe jest nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. To doskonała opcja również dla tych, którzy nie posiadają zbyt dużego budżetu. Taki płot doskonale ochroni posesję. Plusem jest również fakt, że pasuje on do wielu rozmaitych aranżacji otoczenia. Na specjalną uwagę zasługuje także prosty i szybki montaż. Z tego względu wiele osób decyduje się na samodzielnie stworzenie ogrodzenia panelowego. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe tworzone jest zwykle z gotowych paneli, które możemy zakupić np. w sklepach budowlanych. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Na pierwszym miejscu należy oczywiście postawić jakość – warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Płot musi być wytrzymały i stabilny. Przed rozpoczęciem pracy należy zgromadzić wszystkie niezbędne materiały i akcesoria. Mowa tutaj o:

 • panelach (ich ilość zależy od obwodu działki),
 • słupkach,
 • furtce,
 • bramie wjazdowej (opcjonalnie),
 • obejmach,
 • klipsach narożnych,
 • betonie (można zastąpić go prefabrykowanymi podmurówkami),
 • farbie zabezpieczającej (w kolorze ogrodzenia),
 • poziomicy,
 • łopacie,
 • szlifierce do betonu,
 • śrubokręcie,
 • kielni,
 • młotku,
 • miarce.

Musimy liczyć się z tym, że podczas pracy zajdzie konieczność przeprowadzenia dodatkowych czynności, które będą wymagały większej ilości narzędzi. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Duży wpływ ma np. ukształtowanie terenu.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

 1. Montaż ogrodzenia panelowego nie jest zbyt trudny, jednak powinien być on wykonywany jedynie przez osoby, które mają doświadczenie w tego rodzaju pracach. Warto podkreślić, że źle zamontowany płot ciężko jest poprawić. W większości przypadków zachodzi konieczność jego rozbiórki, a następnie elementy mocowane są ponownie. Jest to nie tylko strata czasu, ale również materiałów.
 2. Pierwszym krokiem jest wykonanie fundamentów. Wykonujemy wykop pod podmurówkę. Jego dno należy zalać około 10 – centymetrową warstwą chudego betonu. Dopiero po tej czynności możemy wykonać lawę fundamentową pod cokół. Wykop można wyłożyć folią, jeśli jest on zbyt piaszczysty. Osoby, które chcą ułatwić sobie pracę mogą skorzystać z gotowych podmurówek. W sklepach znajdziemy również betonowe stopy fundamentowe, które posiadają specjalne otwory na słupki.
 3. Jeśli nie chcemy malować betonowej podmurówki, to musimy ręcznie nadać jej estetyczny wygląd. Zachodzi tutaj konieczność szlifowania powierzchni. Możemy wygładzić ją za pomocą profesjonalnej szlifierki do betonu.
 4. Stawiamy dwa pierwsze słupki ogrodzenia. Otwory dobrze jest wypełnić zaprawą, tak aby osiągnąć pożądaną stabilność. Po kilkunastu minutach można założyć przęsło. Istotne jest to, aby odczekać do momentu, kiedy zaprawa zacznie wiązać. Wszystkie słupki i przęsła mocujemy w ten sam sposób.
  W przypadku, gdy przęsło jest zbyt duże można skrócić go za pomocą piły do metalu. Jest to jednak dość trudne zadanie. Minusem jest fakt, że źle wykonane cięcie uszkodzi przęsło. Być może lepiej będzie skorzystać z usług fachowca.
 5. Każde przęsło musi zostać połączone ze słupkami. Należy wykorzystać do tego zaciski (najlepiej po trzy na słupek). Odległość między zaciskami musi być zbliżona. Podczas poziomowania należy uwzględnić oczka w przęsłach. Zaciski skręcane są przy użyciu śrubokręta.
 6. Jeśli chcemy ułatwić sobie montaż przęseł, to możemy wykorzystać do tego drewniane podpory. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby były one równe.
 7. Przed przykręceniem zacisków należy sprawdzić położenie za pomocą poziomicy. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ogrodzenie jest proste i zamocowane prawidłowo.
 8. Ogrodzenie należy zabezpieczyć za pomocą farby zabezpieczającej. Dzięki temu zmniejszymy jego wrażliwość na korozję, czy też szkodliwe czynniki otoczenia. Farba powinna być w kolorze ogrodzenia. Dzięki temu drobne niedociągnięcia pozostaną niewidoczne. Najlepiej sprawdzi się farba w spreju, gdyż jej aplikacja jest błyskawiczna.
 9. Na końcach słupków należy zamontować zaślepki. Dzięki temu nie będzie w nich gromadzić się woda.
 10. W przypadku montowania furtki oraz bramy należy zaczekać do całkowitego ustabilizowania cokołu. Ważne jest to, aby wykorzystywane zawiasy i śruby były dopasowane do ciężaru elementów. Ostatnim krokiem jest montaż klamek oraz zamków.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Cena ogrodzenia panelowego zależy głównie od materiału, z jakiego wykonane są przęsła. Duże znaczenie ma również obwód działki, czy też pożądana wysokość płotu.

Za standardowe panel ogrodzeniowy (ocynkowany) należy zapłacić około 120 zł za metr (wysokość 156 cm). Oczywiście znajdziemy również przęsła za kilka tysięcy, więc wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Za jeden słupek należy zapłacić mniej więcej 60 zł, a za obejmę ze śrubami średnio 7 zł. Za bramę dwuskrzydłową powlekaną PCV (300x150cm) należy zapłacić mniej więcej 2000 zł. Furtka o tym samym standardzie kosztuje około 1000 zł.

Za ogrodzenie działki o obwodzie 20 m zapłacimy około 5000 zł, jeśli zdecydujemy się na średni standard. Profesjonalny montaż generuje dodatkowe koszty (około 1500 – 2000 zł).

Może Ci się również spodoba