Jaki bojler wybrać? Dwupłaszczowy czy z wężownicą?
Wybór bojlera to istotna kwestia – przede wszystkim ze względów finansowych i ekologicznych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, który bojler lepiej wybrać: dwupłaszczowy czy z wężownicą?
Bojler dwupłaszczowy
W dużym uproszczeniu, działanie bojlera dwupłaszczowego opiera się zarówno na podgrzewaniu wody, jak i jej magazynowaniu. Wymiennik ciepłej wody użytkowej jest w takim urządzeniu wykonany z wewnętrznego zbiornika karbowanego. Posiada również płaszcz, w którym krąży woda pochodząca z centralnego ogrzewania. Między elementami bojlera dwupłaszczowego przepływa gorąca woda, krążąc wokół środkowego zbiornika i odpowiadając za jego ogrzanie. Powierzchnia karbowanego zbiornika wewnętrznego szybko ulega zwiększeniu, dzięki czemu grzanie wody użytkowej przebiega stosunkowo krótko. Zwykle dwupłaszczowe podgrzewacze wody użytkowanej posiadają ocieplenie z trwałej pianki poliuretanowej. Zapewnia ona optymalną izolację, jednocześnie pozwalając na długie akumulowanie ciepłej wody.
Zastosowanie bojlera dwupłaszczowego
Decydując się na zastosowanie dwupłaszczowego we własnym domu, należy mieć na uwadze kilka kwestii. Kluczowe znaczenie ma wydajność urządzenia, a także pojemność zasobnika ciepłej wody użytkowej. Istotne są również materiały, z których wykonany został dwupłaszczowy bojler. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu stal nierdzewną, z której powstają zbiorniki akumulacyjne dla ciepłej wody. Jeżeli w procesie produkcji zastosowana zostanie stal niedostatecznie dobrej jakości, po pewnym czasie wystąpić mogą:
- objawy korozji
- problemy z eksploatacją bojlera
- wycieki
Wybierając urządzenie dwupłaszczowe, należy zatem wybrać model wykonany z wysokiej jakości tworzyw kwasoodpornych oraz nierdzewnych. Znaczenie mają również materiały izolacyjne, które powinny zapewniać optymalną ochronę.
Bojler z wężownicą
Bojlery z wężownicą to w decydowanej większości modele stojące. Na rynku dostępne są również zasobniki wiszące, jednak dość istotną wadą jest ich ograniczona pojemność. W zależności od budowy wyróżnić można bojlery z jedną wężownicą spiralną oraz bojlery z wężownicą podwójną. Urządzenia te najczęściej produkowane są z odpowiednio zabezpieczonych materiałów, takich jak:
- stal emaliowana
- stal żywicowana częściowo lub w całości
- stal nierdzewna
Bojlery z wężownicą wykorzystują do ogrzania wody użytkowej płaszcz obiegu centralnego ogrzewania. Modele z wężownicą spieralną pozwalają na podłączenie dwóch różnych źródeł ciepła, np. generującego duże oszczędności układu solarnego. Urządzenia tego typu można bardzo łatwo dopasować do własnych potrzeb, a ich pojemność to przeważnie 100 – 500 l. Bojlery z wężownicą zwykle pozwalają na zainstalowanie grzałki.
Zastosowanie bojlera z wężownicą
Bojler z wężownicą pojedynczą pozwala na bardzo sprawne odseparowanie wody kotłowej od użytkowej. Wadą takiego rozwiązania jest niewielka powierzchnia wymiany ciepła. Zdecydowanie większa jest ona w przypadku bojlera elektrycznego z wężownicą podwójną. Wybierając bojler z wężownicą, należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym określeniu zapotrzebowania na ciepłą wodę. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- liczba domowników
- przyzwyczajenia w kwestii zużycia wody
- ilość punktów czerpalnych
Decydujący wpływ na komfort użytkowania ciepłej wody ma wielkość nabytego bojlera z wężownicą. Prawidłowy dobór zbiornika pozwala na uzyskiwanie optymalnej ilości ciepłej wody użytkowej, posiadającej na dodatek odpowiednią temperaturę. W przypadku domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem jest wybór bojlera o pojemności minimum 120 litrów. W kawalerkach i stosunkowo niedużych mieszkaniach optymalnie sprawdzi się mniejszy zbiornik z wężownicą.
Jaki bojler wybrać?
W porównaniu z bojlerem z wężownicą, bojler dwupłaszczyznowy posiada większą powierzchnię wymiany ciepła. Przy takiej samej temperaturze zasilania, może dzięki temu przekazać ciepło bardziej wydajnie. Takie rozwiązanie oferuje większe możliwości pod względem szybkości nagrzewania, a także wypływu ciepła do instalacji CO, przy niewłaściwym zablokowaniu wypływ lub jego braku. Do szybkiego nagrzania nie wystarczy jednak sama możliwość odbioru ciepła, jeśli będzie go po prostu za mało.
Warto też pamiętać, że bojler dwupłaszczyznowy dostarcza ciepłą wodę w krótszym czasie, jednak stosunkowo szybko ulega ona schłodzeniu. Na niekorzyść takiego rozwiązania wpływa też średnica całej instalacji oraz większe straty przez izolację. Temperatura pod płaszczem zewnętrznym jest wyższa, niż ma to miejsce w zasadniczym zbiorniku. Spaw obwodowy wpływa też negatywnie na strukturę blach, powodując niebezpieczne dla urządzenia ogniska korozji. Bojler z wężownicą sprawdzi się ponadto lepiej w warunkach, gdzie z perspektywy opłacalności wskazane jest podłączenie dwóch różnych źródeł ciepła.