O czym musisz pamiętać przy budowie domu jednorodzinnego?
Budowa domu jednorodzinnego to najczęściej spełnienie wieloletnich marzeń. Niemal każdy pragnie mieszkać w samodzielnym obiekcie, bez sąsiadów za ścianą, wyposażonym w ogród, w którym będzie można odpoczywać po ciężkim dniu pracy. Jednak budowa domu jednorodzinnego to proces złożony, który musi uwzględnić wiele czynników. O czym powinniśmy pamiętać stawiając swój wymarzony dom? Sprawdźmy.
Etap planowania – nadmiar szkodzi
Przy budowie domu jednorodzinnego najważniejszą rolę odgrywa jego plan. To pierwszy etap, który ma za zadanie ustalić rozkład pomieszczeń, wymiary oraz sposób podłączenia najważniejszych instalacji. Już na tym etapie często powstają pierwsze nieporozumienia. Są one szczególnie widoczne u osób, które wcześniej mieszkały w blokach. Podstawowym błędem jest dążenie do zbyt dużego domu. Architekci zgodnie podkreślają, że nadmiar powierzchni szkodzi, utrudnia rozplanowanie domu, a kiedy taki już powstanie, będzie sprawiał problemy z jego eksploatacją, ogrzewaniem, a w konsekwencji może być mniej atrakcyjny podczas sprzedania.
Nie warto zatem rekompensować sobie dotychczasowego mieszkania w ciasnych warunkach zbiorowej zabudowy miejskiej, zbyt wielką przestrzenią. Rozmiar domu powinien być idealnie dopasowany do potrzeb rodziny. O wiele ważniejsze jest rozsądne planowanie przestrzeni, niż jej zbędne powiększanie. Główną zasadą, którą słusznie proponują architekci jest zwiększanie powierzchni tych pomieszczeń, w których rodzina będzie spędzać najwięcej czasu. Pozostałe wnętrza powinny być minimalizowane do rozmiarów, które zapewnią funkcjonalność.
Warto pamiętać, że dom jednorodzinny stwarza wiele możliwości zagospodarowania miejscem, w przeciwieństwie do mieszkań w blokowiskach, w których wszystkie przedmioty były upychane w pomieszczeniach funkcjonalnych. Domy umożliwiają gromadzenie przedmiotów w garażach czy w przestrzeniach powstających pod skosami schodów. Zachodzą zatem znaczne lepsze warunki wykorzystania niezagospodarowanej przestrzeni, co wyklucza konieczność zbędnego powiększania metrażu. Ergonomiczność idzie w parze z oszczędnością, zarówno jeżeli weźmie koszty budowy, jak i późniejszej eksploatacji.
Czy garaż jest potrzebny?
Drugim ważnym aspektem jest odpowiednie przemyślenie aranżacji garażu. Wielu osobom wydaje się, że nie jest on niezbędny. Rzeczywiście, nie jest. Samochody przecież, podobnie jak to ma miejsce w przypadku mieszkańców bloku, mogą stać na zewnątrz. Garaż jest jednak bardzo przydatny i warto na niego postawić. Nie tylko będzie on chronił nasze auta przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, ale odpowiednio zaaranżowany stanie się idealnym schowkiem na wiele przedmiotów i pozwoli tym samym na uniknięcie przeładowania przestrzeni mieszkalnej. Warto także pomyśleć o garażu, który pomieści nie tylko jeden, ale także i dwa samochody. Takie przeznaczenie tylko nieznacznie zwiększy metraż, ale za to w sposób pozytywnie odczuwalny zwiększy komfort domowników.
Zanim wybudujesz, czyli cenne wskazówki
Budowa domu jednorodzinnego powinna uwzględniać także szereg czynności, które należy wykonać zanim kupimy działkę i zaczniemy budować dom. Po pierwsze, należy sprawdzić status prawny terenu, potwierdzić czy ma on charakter budowlany i nie czy nie ciąży na nim żadne zadłużenia. Drugim ważnym krokiem jest sprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że obok naszego wymarzonego gniazdka, w niedalekiej przyszłości będzie przebiegała droga ekspresowa, co znacznie zaburzy nasz planowany spokój. Przystępując do poszukiwania działki pod nasz dom, warto także sprawdzić stan infrastruktury, czyli dostępności sklepów, przedszkola, szkół itp. Dużą rolę odgrywają także warunki dojazdu, zarówno komunikacji, która dociera do miejscowości, w której będzie ulokowany dom, jak i bezpośredniej drogi prowadzącej do posesji. Brak drogi utwardzonej może wydawać się błahy, jednak po wieloletnim jej wykorzystywaniu, nasz pojazd może odczuć to w sposób dotkliwy. Komunikacja jest z kolei bardzo ważna ze względu na dojazd dzieci do szkół.