Podatek od kostki brukowej 2019 – czym jest, ile wynosi?

Kostka brukowa jest bardzo popularnym sposobem wykończenia otoczenia domu. Jest dość tania, bardzo wytrzymała, dostępna w wielu wzorach i kolorach, a przede wszystkim – łatwa w montażu. Obłożona jest też podatkiem – jakim? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Czym jest podatek od kostki brukowej?

Podatek od kostki brukowej

Podatek od kostki brukowej, to tak na prawdę opłata od powierzchni utwardzonej. Woda opadowa nie może wsiąkać w grunt pod taką powierzchnią, więc spływa po niej. W związku z tym trafia do kanalizacji. W razie dużych opadów, czy roztopów – duże ilości twardej powierzchni mogą przyczynić się do powodzi. W związku z tym od osób, które na taką powierzchnię się decydują, pobierana jest specjalna opłata.

Według Prawa Wodnego ponosi się ją „za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 procent powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej”. Z opłaty podatku od deszczu ustawodawca zwolnił zarządców dróg publicznych, ale także kościoły i związki wyznaniowe. Przepis ten obejmuje również spółdzielnie mieszkaniowe, które kwestię dodatkowej opłaty przerzucają na lokatorów. Oznacza to, że czynsze za mieszkania – musiał wzrosnąć, bo konieczne było pokrycie z nich kolejnego podatku.

Nowe Prawo Wodne weszło w życie na początku minionego roku (1 stycznia 2018). Wcześniej, niektóre gminy i tak pobierały opłatę z tego samego tytułu. Teraz, jest ona obowiązkowa na terenie całego kraju i muszą ją pobierać wszystkie jednostki terytorialne. Często podatek ten nazywany był podatkiem od kostki brukowej. Teraz, można spotkać się, raczej z określeniem – podatek od deszczówki lub od wody deszczowej. We wcześniejszych projektach ustawy, podatek mieli płacić wszyscy właściciele domów jednorodzinnych. Z pomysłu tego, jednak zrezygnowano. Jak łatwo się domyślić, nie wzbudziłby on zbyt dużej przychylności wyborców.

Ile wynosi podatek od kostki brukowej?

Wpłacany jest on do budżetu gminy. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ustalają opłaty. Zależne są one przede wszystkim od powierzchni, która została wyłączona z retencji.

Poniżej, przykładowe opłaty dla gminy Mława:
1) dla terenów bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,50 zł za 1 m kw. na 1 rok;
2) dla terenów z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności:
a) do 10 proc. odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,30 zł za 1 m kw. na 1 rok,
b) od 10 do 30 proc. odpływu rocznego z obszarów uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,15 zł za 1 m kw. na 1 rok,
c) powyżej 30 proc. odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,05 zł za 1 m kw. na 1 rok.

Podobne stawki są w całej Polsce. Zależne jednak, są od decyzji władz lokalnych – wójta, burmistrza lub prezydenta. Warto pamiętać, że pod uwagę jest brana nie tylko powierzchnia gruntów, ale też obecność lub brak urządzeń do retencjonowania (czyli gromadzenia) wody. Maksymalna stawka nie może przekroczyć 1 zł od metra kwadratowego. Warto wiedzieć, że w skali roku, podatek ten przynosi kilka set milionów zysków do budżetu państwa… z czego tylko 10% zostaje w kasie samorządu, reszta trafia do jednostek centralnych.

Cel podatku od kostki brukowej w 2019 roku

Podatek, z założenia ma zachęcić samorządy oraz firmy urzędujące na dużych działkach, do inwestowania w zbiorniki retencyjne, kanalizację deszczową i urządzenia zapobiegające lokalnym podtopieniom. Dzięki takim inwestycjom, mniej pieniędzy muszą wydawać na opłaty związane z podatkiem.

Warto wiedzieć, że…

do niedawna położenie kostki brukowej wiązało się z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wyłożenie własnego podjazdu kostką, mogło skończyć się sprawą sądową o samowolę budowlaną i nakazem natychmiastowej rozbiórki. Na szczęście, te przepisy to już przeszłość.

Może Ci się również spodoba