Rola odzieży roboczej w pracy
Rynek odzieżowo-obuwniczy w Polsce to nie tylko najpopularniejsze sklepy sieciowe, oferujące modne ubrania codzienne, ale również odzież specjalna, na którą wciąż rośnie zapotrzebowanie, w tym: wszelkiego rodzaju ubrania robocze (obuwie oraz rękawice ochronne, czy inne artykuły BHP), jak i ubrania reklamowe (wszelkiego rodzaju koszulki, czy czapeczki z logo producenta).
Wygodnie i bezpiecznie
Odzież robocza to pojęcie bardzo szerokie, dotyczące różnorodnego asortymentu. Kwestie pracowniczego ubioru reguluje Kodeks Pracy (art. 2377). Wynika z niego, że pracodawca zobowiązany jest nieodpłatnie zapewnić pracownikowi odpowiedni strój, jeśli warunki pracy wpływają na znaczne zabrudzenie lub zniszczenie ubrania, albo jeśli ubiór musi spełniać odpowiednie normy ochronne (ze względu na szczególne warunki technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa, które występują w miejscu pracy). Co to oznacza? To, że nie wystarczy wygoda, ważna jest również funkcjonalność odzieży. Opierając się na przykładach: jeśli pracownik narażony jest na niesprzyjające warunki atmosferyczne, np. bardzo niskie temperatury, to konieczne jest zapewnienie mu ubioru, który zapobiegnie odmrożeniom, czy chorobom wywołanym wahaniami temperatury. Ale odpowiednia kurtka, czy spodnie robocze to nie wszystko – bardzo ważne są również solidne buty, które zapobiegną np. poślizgnięciu się na pokrytej lodem przestrzeni.
Zastosowanie odzieży roboczej
Odzież ochronna wykonywana jest ze specjalnych tkanin i materiałów, dobieranych ze względu na właściwości, jakie ma spełniać: nieprzemakalnych, żaroodpornych, mrozoodpornych, kwasoodpornych itd. Wykorzystywana jest m.in. w przemyśle, medycynie, służbach ratowniczych, straży pożarnej, wojsku, czy laboratoriach. We wszystkich tych zawodach ubiór jest kwestią naprawdę ważną; profesjonalny kombinezon, rękawice, obuwie, czy gogle nie stanowią rodzaju fanaberii, a gwaranta zdrowia i bezpieczeństwa pracownika. Trudno wyobrazić sobie strażaka w ubiorze innym, niż z tkanin niepalnych, które chronią ciało przed skutkami gorąca i płomieni. Analogicznie ma się sprawa z innymi zawodami.
Odzież robocza z logo firmy
Odzież specjalna to nie tylko ubrania robocze i ochronne, ale również odzież reklamowa. Wszelkiego rodzaju koszulki, bluzy, polary, czy czapeczki z logo firmy albo hasłem promocyjnym są teraz na wyciągniecie ręki. Produkty te nie tylko spełniają swoje funkcje reklamowe, ale również wysokie normy jakościowe. Stosowanych technik znakowania odzieży jest coraz więcej, co sprawia, że coraz łatwiej stworzyć i wykonać projekt dostosowany do potrzeb firmy. Do najpopularniejszych obecnie technik należą: sitodruk, haft komputerowy oraz sublimacja.
Sitodruk jest trwałą formą nadruku, odpornego na wilgoć, promieniowanie UV, czy pranie, co zawdzięcza zastosowaniu wytrzymałych farb drukarskich. Pozwala wiernie odwzorować projekt klienta.
Haft komputerowy doskonale sprawdza się przy niewielkich nakładach, ponieważ pozwala efektownie odzwierciedlić każde logo w dowolnym miejscu odzieży, a przy tym jest bardzo trwały.
Natomiast sublimacja to zaawansowana technika, która pozwala na precyzyjne przeniesienie najbardziej zawiłych nadruków i skomplikowanych fotografii. Za tym rodzajem sposobu nadruku przemawia między innymi fakt, iż odzież z drukiem sublimacyjnym nie traci swoich właściwości technicznych.
Rynek odzieży reklamowej wciąż się rozwija i pozwala nam sięgnąć po takie środki promocyjne, które najlepiej odzwierciedlą charakter firmy, jak i nasze zamierzania. Właściciel klubokawiarni lub dyskoteki może skorzystać z oferty nadruku fluorescencyjnego, co bez wątpienia przyciągnie uwagę i spełni funkcje promocyjne. Na innym efekcie będzie zależało zakładom pracy innych branży, ale i one bez trudności znajdą coś dla siebie.
Odzież robocza XXI wieku
Kiedyś odzież specjalistyczna miała być przede wszystkim funkcjonalna, wystarczyło, aby była dostosowana do swojego przeznaczenia, ochronnego, bądź promocyjnego. Jednak żyjemy w czasach, w których znaczenie ubioru wciąż rośnie, dlatego jego funkcje wizualne stają się nie mniej ważne. Firmy coraz częściej potrafią sprostać tym wymaganiom, oferując odzież funkcjonalną, ale i estetyczną.