Zalety reklamy telewizyjnej
Pojawiające się w telewizji filmy reklamowe, to przemyślane materiały marketingowe mające oddziaływać na wszystkie nasze zmysły. Cel jest tu oczywisty – chęć nakłonienia nas do zakupu określonego produktu bądź usługi. I choć przez wielu krytykowana – reklama telewizyjna wciąż jest chyba najlepiej docierającym do potencjalnego klienta materiałem promocyjnym.
Zalety reklamy telewizyjnej
Reklama telewizyjna nie byłaby tak często wykorzystywana w marketingu gdyby nie jej olbrzymie zalety. Sprawdźmy, jakie pozytywne aspekty wnosi ona ze sobą.
1. Dociera do ogromnej liczby potencjalnych odbiorców. Jak to możliwe? Według niektórych badań, ma z nią kontakt około 96 procent naszych rodaków. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność populacji w Polsce, jest to grubo ponad 30 milionów ludzi. Mało bowiem kto, nie posiada w swoim domu telewizora. A jeśli nawet go nie posiadamy, to przecież korzystamy z internetu i popularnych serwisów VOD, w których również pojawiają się tego typu reklamy.
2. Filmy reklamowe mogą być emitowane o różnych porach. Nie jest to przypadek, że najwięcej reklam dla dzieci pojawia się tuż przed Dobranocką. Przypadkiem nie są również „Wigilijne bloki reklamowe”, które pojawiają się w czasie największej oglądalności tuż po tym, jak statystyczny Polak kończy wieczerzę wigilijną…
3. Zasada tak zwanego „mnożnika mediów”. Według tej zasady, reklamy odtwarzane w kilku mediach jednocześnie mają większą siłę przebicia. Dlaczego? Ponieważ multiplikują np te same, charakterystyczne dla określonego produktu dźwięki. Potencjalny odbiorca (a szczególnie stali Klienci) w ten sposób podprogowo przyjmuje zasadę, że ów produkt faktycznie musi być dobry. Stąd też tak duże znaczenie tego mnożnika w marketingu telewizyjnym.
4. Reklama w telewizji może angażować w sobie różne zmysły człowieka (nie licząc oczywiście węchu, smaku i dotyku). Ze względu na specyfikę mediów, jest ona nadawana na wielu poziomach. Dobra reklama telewizyjna to nie tylko ciekawy pomysł ale też pozytywne przedstawienie produktu i jego użytkowników (ciągłe uśmiechy, estetyka, radość) i interesująca melodia (proste, wpadające w ucho dźwięki o pozytywnym znaczeniu). Dzięki temu, reklama ta jest bardziej wiarygodna niż inne jej formy.
5. Reklama jest bardzo „elastyczna”. Wynika to między innymi z poprzedniego punktu. Tworząc reklamę, możemy stworzyć naprawdę wszystko. Nic dziwnego, że wiele z nich to prawdziwe arcydzieła. Choć najczęściej zamykają się one w 30 lub 60 sekundach, można za ich pomocą przesłać różne odczucia (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Możemy stworzyć reklamę, która pobudza określony aspekt życia człowieka. Nie bez znaczenia jest też aspekt seksualny – większość produktów jest reklamowana przez młode, atrakcyjne dziewczyny, które nieraz pojawiają się w kusych i kuszących strojach. Filmy reklamowe mogą odwoływać się do historii, do różnych – często kontrowersyjnych – problemów życia codziennego. Reklama może szokować (na przykład specyficznym stosunkiem do religii i obyczajów) a może też odnosić się do naszego życia (problemy społeczne, kulturowe, religijne) i próbować odpowiedzieć na najczęstsze (ale też często najniższe) potrzeby człowieka.
6. Reklama telewizyjna daje też możliwość wykorzystania w celach promocyjnych znanych twarzy i osobistości. Jeśli popularny aktor bądź sportowiec zachęca nas do zakupu produktu, istnieje większe prawdopodobieństwo że ten produkt zakupimy. Nawet jeśli dana reklama ze „zdroworozsądkowego” punktu widzenia jest niedorzeczna, to jeśli „znana twarz” mówi nam że jest ok, to znaczy że faktycznie jest wszystko w porządku.
7. Filmy reklamowe są oczywiście źródłem pokaźnego przychodu. Wiadomo, że stacje telewizyjne nie wyświetlają ich za darmo. Co więcej, nietrudno się domyślić że reklama telewizyjna to główny dochód prywatnych stacji. W przypadku mediów publicznych, ma ona mniejsze znaczenie ale pamiętajmy, że utrzymują się one również z ponoszonych przez nas opłat radiowo – telewizyjnych (których wysokość to w rozliczeniu rocznym to około 300 złotych).