Czy warto zainwestować w ogrzewanie podczerwienią w 2018?
Ekonomiczne ogrzewanie domu, które na dodatek nie szkodzi zdrowiu i polepsza samopoczucie – tylko mrzonki czy marzenie możliwe do spełnienia dzięki ogrzewaniu podczerwienią?
Zasady funkcjonowania ogrzewania podczerwienią
Promieniowanie podczerwone jest źródłem przyjemnego, równomiernego ciepła i dobrego samopoczucia mieszkańców. Rozprzestrzenia się w formie fal elektromagnetycznych i zachowuje się podobnie jak światło (ulega pochłanianiu i odbiciu). Energia podczerwieni ogrzewa przedmioty, ściany, ludzi, zwierzęta, ale nie ogrzewa powietrza. Przekształca się ona w ciepło w momencie pochłonięcia jej. Grzejniki muszą być odsłonięte, żeby nie wytwarzać efektu cienia.
Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie
Ten rodzaj ogrzewania jest niezwykle korzystny pod względem zdrowotnym, przyjazny dla astmatyków i alergików. Ze względu na korzystny dla człowieka rozkład temperatur, wszystkie osoby są równomiernie ogrzewane, nieważne jak daleko od nich jest źródło ciepła. Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza, dlatego nie występuje wtedy zjawisko jego cyrkulacji, a co za tym idzie, ilość krążącego w powietrzu kurzu jest znikoma. Dodatkowo powietrze jest jonizowane ujemnie, co wpływa pozytywnie na samopoczucie człowieka. Poza tym ten rodzaj ogrzewania jest w pełni ekologiczny, gdyż nie ma wydzielania dymu ani substancji zatruwających środowisko naturalne.
Ogrzewanie podczerwienią a ekonomia
Panele w tym systemie ogrzewania są smukłe i łatwe w montażu. Można nimi ogrzać cały dom lub wybrane pojedyncze pomieszczenia czy też stosować jako dodatkowe źródło ciepła. Ogrzewanie na podczerwień w porównaniu z innymi metodami jest tańsze, cichsze, łatwe w instalacji oraz całkowicie bezobsługowe. Używane w pomieszczeniu lub na zewnątrz, po zamontowaniu i włączeniu oraz zaprogramowaniu termostatu, zapewnia stałą temperaturę.
Czas potrzebny na ogrzanie domu jednorodzinnego ogrzewanego tradycyjnie wynosi 30-45 minut. W przypadku ogrzewania podczerwienią efekt jest natychmiastowy. Panele grzewcze nie mają części ruchomych, więc nie ma ryzyka, że się zepsują, nie trzeba ich serwisować – a to dodatkowa redukcja kosztów. System tradycyjnego ogrzewania pracuje na cały dom, nawet gdy korzysta się tylko z jednego pomieszczenia, co jest nieefektywne i nieekonomiczne. Ogrzewanie podczerwienią zapewnia możliwość płynnej regulacji temperatury, co odpowiada za niskie koszty. Panele działają tylko wtedy, gdy są potrzebne. Gdy nikogo nie ma w domu, dom jest nieogrzewany.
Ogrzewanie podczerwienią a estetyka
Panele na podczerwień można zamontować na ścianie, suficie lub jako wolnostojące grzejniki. Panele umieszczone na suficie oszczędzają miejsce i wyglądają bardzo estetycznie, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników zawieszonych na ścianie, które zabierają miejsce i ograniczają ustawność pokoju oraz możliwość korzystnego ustawienia mebli. Można uczynić z nich elementy dekoracji, gdyż nadają się do malowania farbą akwarelową lub wkomponować je w system oświetlenia.
Zalety ogrzewania podczerwienią:
1. Jest tanie w zakupie i montażu.
2. Bardzo ekonomiczne i skuteczne w ogrzewaniu.
3. Nie zajmuje dużo miejsca w domu, nie ma konieczności projektowania pomieszczenia na kotłownię.
4. Zapobiega tworzeniu się pleśni i wilgoci.
5. Jest całkowicie bezobsługowe.
6. Ekologiczne oraz zdrowe dla człowieka.
7. Może służyć również do dekoracji.
W przypadku ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami ciepło gromadzi się pod sufitem, różnica temperatur wynosi ok.6-10 stopni między różnymi poziomami w pomieszczeniu, cyrkulacja powietrza wzbija kurz, a ściany pozostają wilgotne i zimne. Ogrzewanie na podczerwień oświetla niczym słońce: ciepło jest gromadzone równomiernie w przedmiotach i ścianach znajdujących się w pomieszczeniu (ewtl.1-1,5 stopnia różnicy).
Najlepiej już na etapie projektu budowy domu zdecydować się na ogrzewanie bezobsługowe, gdyż odpada wtedy ogrzewanie na węgiel, a na gaz jest zazwyczaj uzależnione od odległości od gazowni. Ogrzewanie podczerwienią spełnia wymogi zdrowotne, ekonomiczne i ekologiczne skutecznego nowoczesnego ogrzewania.