Jaki wybrać piec gazowy dwufunkcyjny?

jak wybrać piec gazowy

Rozległość sieci dostarczającej błękitne paliwo sprawia, że inwestorzy chętnie decydują się na zastosowanie urządzeń, które do zasilania wykorzystują paliwo gazowe. Oferta handlowa pozwala dopasować te urządzenia do każdej sytuacji i wnętrza. Urządzenia dwufunkcyjne polecane są przez ekspertów do zabudowy kuchni lub łazienki w warunkach niedostatków przestrzeni. I w tej też sytuacji stosując piec gazowy dwufunkcyjny, można rozwiązać problem i zaopatrzyć dom w ogrzewanie i ciepłą wodę.

1. Podział urządzeń gazowych do ogrzewania

a) ze względu na rodzaj montażu i usytuowanie
– stojące
– wiszące
b) z uwagi na funkcjonalność
– jednofunkcyjne
– dwufunkcyjne
c) biorąc pod uwagę budowę komory spalania
– z otwartą komorą spalania
– z zamkniętą komorą spalania
d) uwzględniając wcześniejsze rozwiązania techniczne:
– tradycyjne
– kondensacyjne
e) podział ze względu na budowę ogólną
– przepływowe
– pojemnościowe
– warstwowe.

2. Zalety urządzeń dwufunkcyjnych

Na szczególną uwagę zasługują podgrzewacze pojemnościowe-warstwowe. Dzięki zastosowaniu zbiornika na wodę, składającego z kompozycji dwóch pojemników zamontowanych współśrodkowo, możliwe jest zredukowanie pojemności urządzenia i zrezygnowanie z materiałochłonnej wężownicy podgrzewającej wodę. Obniża to koszty materiałowe i pozwala na skrócenie czasu na tzw. start.

To znaczy, że czas potrzebny na podgrzanie wody napływającej z sieci do wartości, która umożliwia jej użycie do celów bytowych, jest krótszy niż w rozwiązaniu z wężownicą. Jeśli tradycyjny wymiennik pozwala na użycie po 20 minutach, to warstwowy gotowy jest już po 5. W przedziałach dobowych, kiedy zużycie wody jest bardzo niskie lub na zerowym poziomie można dzięki temu utrzymać niższą temperaturę czynnika.

Wymienniki ciepła wykonuje się często ze szlachetnych gatunków stali, co ogranicza zarastanie urządzenia przez kamień kotłowy, wytrącający się w podwyższonej temperaturze.

3. Jak wybierać, piec gazowy dwufunkcyjny?

Dokonując właściwego wyboru jednostki grzewczej, należy wziąć pod uwagę:
a) Miejsce montażu i dostępność przestrzeni – kotły wiszące mają przewagę nad stojącymi dzięki małym wymiarom. Atutem kotłów stojących jest solidna konstrukcja i trwalsze materiały. Zajmują więcej miejsca i do zamontowania zwykle potrzebne jest osobne pomieszczenie, ale wymiennik ciepła wykonany z żeliwa jest w stanie pracować o wiele dłużej niż lżejszy stalowy w jednostce wiszącej.
b) Projekt wymaga zastosowania urządzenia wielofunkcyjnego – bogatsze wyposażenie kotła dwufunkcyjnego, posiadającego dodatkowy wymiennik do podgrzewania ciepłej wody zapewnia spełnienie podstawowych parametrów optymalizacji.
Wyboru należy dokonać pomiędzy jednostką przepływową a pojemnościową:
– przepływowy piecyk sprawdzi się w niezbyt rozległej instalacji, gdzie nie ma konieczności stosowania rur do cyrkulacji wody; inaczej po odkręceniu krany najpierw popłynie woda chłodna, która pozostaje w rurach po poprzednim użyciu i zazwyczaj stygnie.
– kocioł pojemnościowy z użyciem rozbudowanej instalacji cyrkulacyjnej zapobiegnie efektowi studzenia.

4. Właściwa regulacja i obsługa pieca

Sprawnie działający układ wymaga optymalnych warunków i zachowań. Oto kilka zaleceń dotyczących spraw technicznych i przyzwyczajeń domowników.
a) Pozytywne nawyki użytkowników:
– zasłanianie okien – okna należy zasłaniać na noc; daje to dodatkową izolację termiczną; w ciągu dnia powinny być odsłonięte, ponieważ operujące słońce daje dodatkowy wydatek energetyczny
– grzejniki – nie powinny być zasłonięte (nawet lekka firana zaburza cyrkulacje powietrza)
– wietrzenie – krótkie i intensywne; w tym czasie zawory powinny być zakręcone.
b) Sterowanie urządzeniem: piec dwufunkcyjny powinien być wspomagany sterowaniem peryferyjnym. W handlu dostępne są programatory zapewniające w różnym stopniu poziom sterowania. Od prostych konstrukcji zapewniających regulację dobową, przez bardziej złożone sterowanie tygodniowe, po systemy sterowania wykorzystujące zjawisko sprzężenia zwrotnego.
c) Urządzenia gazowe są niezwykle elastyczne, jeśli chodzi o zakres regulacji temperatury. W odróżnieniu od pieców na paliwo stałe nie ma kłopotu z dostosowaniem temperatury do niskich zakresów, w których pracuje np. ogrzewanie podłogowe i wyższych poziomów temperaturowych do zasilania systemów grzejnikowych.

5. Ile kosztuje piec gazowy dwufunkcyjny?

Możliwości są znaczne i uzależnione od wyposażenia dodatkowego jednostki. Cenę urządzenia kształtuje także brand, Ci znani z reklam pobierają za swoje produkty od kilkunastu do kilkudziesięciu procent więcej.

Piec dwufunkcyjny o mocy około 10 kW to koszt oscylujący w granicach 2000 zł. Wzrost mocy w przedziale 10-20 kW podnosi zakup i osiąga pułap około 3000 zł. O kolejne 1000 zł wzrośnie cena za następne 10 kW.
Różnice w cenie nawet kilkaset złotych można zanotować, porównując ceny jednostek z otwartą i zamkniętą komorą spalania.
Zakup kotła dwufunkcyjnego jest wskazany ze względów optymalizacyjnych. Nabycie oddzielnie kotła gazowego i ogrzewacza wody zabierze z konta zdecydowanie większą ilość gotówki.

6. Zabudowa pieca w kuchni

Aranżacja daje wiele możliwości. Nowoczesny design sprzyja jednak eksponowaniu urządzeń. Estetyczna obudowa dobrze komponuje się z nowoczesnym wystrojem i stylami do Bauhaus, przez modern aż do ultranowoczesnych rozwiązań.

Może Ci się również spodoba