Szkło laminowane – vademecum

szkło laminowane

Szukając odpowiednich rozwiązań w wykończeniach i dekoracji wnętrz, coraz częściej można usłyszeć o wielu atutach, które posiada szkło laminowane. Świadczą o tym niezwykle pochlebne opinie osób, które zdecydowały się na wykorzystanie takiego rozwiązania w swoich obiektach.

Czym jest szkło laminowane?

Szkło laminowane (zwane także szkłem klejonym), to materiał wytworzony w oparciu o połączenie ze sobą kilku tafli szkła, za pomocą specjalnej przezroczystej albo kolorowej folii PVB (czyli folii z poliwinylobutyralu) lub żywicy, w odpowiedniej temperaturze (około 140 stopni) i przy odpowiednim ciśnieniu (około 12 BAR). Szkło laminowane daje ogromne możliwości. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej technologii można w nim zatopić różnego rodzaju wzory graficzne, elementy metalowe, tkaniny, a nawet materiały naturalne (jak chociażby suszone rośliny). Do wytwarzania szkła laminowanego wykorzystuje się specjalne pomieszczenia i urządzenia.

Funkcje i cechy szkła laminowanego

Szkło laminowane to materiał, który coraz częściej jest wykorzystywany przy wykończeniach domów i budynków biurowych. Oprócz tego może stanowić także doskonały element dekoracyjny, a przy zastosowaniu odpowiedniej ilości materiałów i odpowiedniej technologii produkcji, redukować hałasy i spełniać funkcje ochronne i antywłamaniowe. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku warstw szkła i folii PVB. Tak szerokie spektrum możliwości powoduje, że ze szkłem laminowanym możemy się obecnie spotkać praktycznie w każdym nowo powstałym czy wyremontowanym w ostatnich latach budynku lub jego pomieszczeniach.

Podstawową cechą szkła laminowanego jest to, że jest ono bardzo bezpiecznym materiałem, odpornym na uszkodzenia dzięki specjalnej technologii jego produkcji. W przypadku jego rozbicia nic nam nie powinno grozić, ponieważ nie ulega ono wówczas rozpadowi (co groziłoby okaleczeniem), a rozbite kawałki szkła trzymają się na spoiwie jakim jest wewnętrzna folia PVB. Taki materiał może być więc z powodzeniem stosowany w mieszkaniach, w których znajdują się małe dzieci, jak i jako dekoracja w budynkach biurowych, która jest narażona na nacisk (np. balustrady na schodach czy balkonach) dając niesamowite efekty wizualne, przy połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi.

Jak powstaje szkło laminowane?

Do najpopularniejszych odmian szkła laminowanego należy szkło łączone foliami PVB. Wynika to z tego, że technologia spajania szkła za pomocą żywicy jest dość skomplikowana w zastosowaniu.

Aby stworzyć interesujące nas elementy szkła laminowanego, tafle szkła tnie się na mniejsze elementy i dokładnie myje, aby pozbyć się drobin i zabrudzeń. Tak przygotowane materiały przenosi się do specjalnego, klimatyzowanego pomieszczenia zwanego clean roomem posiadającego sterylne warunki i wolnego od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na produkcję elementów szkła laminowanego. W clean roomie dokonuje się wstępnego połączenia szkła w pakiety (na które składają się co najmniej 2 elementy szkła połączone ze sobą folią PVB, a także opcjonalnie dodatkowe elementy dekoracyjne). Takie pakiety następnie są podgrzewane oraz ściskane z wykorzystaniem specjalnych walców by pozbyć się mogących się w nich znaleźć pęcherzyków powietrza. Ostatni etap obejmuje umieszczenie szkła w specjalistycznym urządzeniu, którym zazwyczaj jest autoklaw. Poddaje się w nim szkło działaniu odpowiednio wysokiej temperatury i ciśnienia zapewniając trwałe połączenie jego elementów i wysoką odporność na zniszczenia.

Może Ci się również spodoba