Czym są nadproża i jakie jest ich zastosowanie?

Nadproża są istotnym elementem konstrukcyjnym, który stosuje się w budynkach przy drzwiach, oknach czy wykuszach. Ponadto nadproża mają kilka rodzajów, które stosuje się w budownictwie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są nadproża i gdzie się je stosuje?

Czym są nadproża?

Nadproża to poziome elementy konstrukcyjne znajdujące się nad otworami w ścianie budynku, czyli np. drzwiami, oknami, wykuszami itp. Nadproża mogą być płaskie lub sklepione. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie występują otwarte przestrzenie w murach, których szerokość nie przekracza 250 cm. Nadproża od lat stosuje się w budownictwie. W starszych budynkach można je zobaczyć jeszcze gołym okiem. Co więcej, niegdyś celowo je zdobiono, ale obecnie są one zazwyczaj niewidoczne, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

W jakim celu stosuje się nadproża?

Jak już wspomniano, nadproża pełnią bardzo istotną funkcję konstrukcyjną. Do ich podstawowych zadań należy efektywne przenoszenie obciążeń, na które jest narażona ściana w miejscach ponad otworem. Zapewnia to wysoką wytrzymałość ściany oraz zapobiega negatywnym skutkom długotrwałych obciążeń ściany, np. pęknięciom itp.

Z czego wykonuje się nadproża?

Na przestrzeni wieków wykorzystywano różne materiały do budowy nadproży. W zależności od tego, z jakich materiałów był wykonany dom, stosuje się (lub stosowało) następujące materiały do wykonania nadproży:

  • drewno — wykorzystuje się je w domach drewnianych, a do ich produkcji zazwyczaj stosuje się belki,
  • żelbeton — są to nadproża odpowiednio izolowane,
  • cegły, kamienie — wykorzystuje się je do produkcji nadproży niezbrojonych, płaskich lub wygiętych w łuk,
  • strunobeton — używa się go do wykonywania nadproży w budynkach wielopiętrowych. W zależności od właściwości materiału nadproża odznaczają się różnym wyglądem i wytrzymałością.

Gotowe nadproża

Na rynku obecnie dostępne są nadproża gotowe, czyli tzw. prefabrykowane. Są one przygotowywane w fabrykach, a na budowie odbywa się tylko montaż nadproża. Jest to szybsze rozwiązanie niż nadproża, które wykonuje się na terenie budowy. Nadproża prefabrykowane wykonywane są zazwyczaj ze zbrojonego betonu komórkowego. To powoduje, że są one bardzo wygodne w użyciu, a ich montaż jest szybki i łatwy. W przeciwieństwie do nadproży wykonywanych bezpośrednio na budowie, nadproża prefabrykowane trzeba jedynie umieścić w odpowiednim miejscu konstrukcji i przymocować.

Najczęściej wybierane nadproża

Obecnie większość firm budowlanych i inwestorów decyduje się na wybór nadproży prefabrykowanych. Rodzajem najbardziej popularne są nadproża L19, których nazwa pochodzi od kształtu. Przypominają one bowiem literę L. Ich popularność wynika m.in. z tego, że są one dostępne w wielu wariantach długości, co sprawdza się w różnych konstrukcjach. Ponadto ich montaż jest łatwy i nie wymaga wiele wysiłku. Często można spotkać się także z inną nazwą nadproży prefabrykowanych, nazywa się je także zespolonymi nadprożami murowanymi. Oczywiście nazewnictwo to indywidualna sprawa, sposób wykonania i zastosowanie jest zazwyczaj takie samo.

Jak wykonane są nadproża L19?

Nadproża prefabrykowane wykonywane są zazwyczaj z betonu komórkowego zbrojonego. Występują dwa rodzaje nadproży. Pierwsze to nadproża, które montuje się w danej konstrukcji, a następnie zalewa betonem. Na rynku dostępna jest także druga opcja, która jest już wewnątrz wypełniona, co jeszcze bardziej ogranicza zakres prac na budowie. Często takie w pełni gotowe rozwiązania nazywane są nadprożami systemowymi.

 

nadproża

Rodzaje nadproży L19

Na rynku towarów budowlanych dostępne są różne rodzaje nadproży L19. Wyróżnia się następujące typy nadproży:

  • typ S – odnosi się do nadproży prefabrykowanych, który jest stosowany w miejscach nieobciążonych stropem,
  • typ D – są nadproża prefabrykowane stosowane do ścian działowych, często można je spotkać pod nazwą belek drzwiowych,
  • typ N – należą do niego nadproża prefabrykowane specjalnie do miejsc, które są obciążone stropem.

Podsumowując, typy nadproży powinno się dobierać zgodnie z ich przeznaczeniem. Wówczas będzie to gwarancją, że nadproże jest przystosowane do danych obciążeń i w pełni spełni swoją funkcję.

Gdzie stosuje się nadproża fabrykowane?

Odpowiedź może się wydawać szybka i prosta. W końcu nadproża prefabrykowane wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie chce się uniknąć zalewania ich lub wykonywania z cegieł. To dobry wybór wszędzie tam, gdzie liczy się czas, gdyż są rozwiązaniem, którego montaż nie zajmuje wiele czasu. Bardzo często wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, zwłaszcza tych budowanych systemem gospodarczym. Zapewnia to oszczędność czasu oraz gwarancję poprawnego wykonania nadproża. Nie należy jednak zapominać, że nadproża prefabrykowane idealnie sprawdzają się także w większych budynkach. Wszystko zależy od rozwiązań konstrukcyjnych i danego rodzaju nadproża. Najważniejsze jest jednak, by nie zapominać o tym elemencie konstrukcyjnym, gdyż zapewni on wytrzymałe i stabilne ściany.

Może Ci się również spodoba