Dom pod klucz a stan deweloperski – jakie są różnice?

Kupno domu wiąże się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji. Miasto czy przedmieścia? Dom czy mieszkanie? Stan deweloperski czy pod klucz? Rynek wtórny czy pierwotny? Każda taka decyzja to prawdziwy dylemat, który trzeba bardzo dobrze przemyśleć, aby potem nie żałować.

Dom pod klucz co to znaczy?

Dom pod klucz to dom gotowy do zamieszkania. Bardzo często jest już, nawet umeblowany. Wystarczy przenieść swoje osobiste rzeczy, by móc cieszyć się nowym domem. Oczywiście, wiąże się to również z tym, że dom wykończony pod klucz jest droższy od pozostałych rodzajów mieszkań. Taki dom jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą się wprowadzić szybko i nie chcą brać na siebie dodatkowych obowiązków związanych z remontem i wykańczaniem wnętrz.

Jakie są poziomy wykończenia domów?

Między stanami wykończenia domów lub mieszkań są znaczne różnice. Najmniej wykończony jest stan surowy otwarty. Składają się na niego ściany oraz dach, bez okien, bez drzwi i instalacji. Stan surowy zamknięty ma też okna i drzwi, ale ściany to tylko surowe mury. Bardziej zaawansowany jest stan deweloperski oraz domy pod klucz. W Polsce stan surowy nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Wykańczanie go jest dość trudne i kosztowne. Wiele osób woli kupić działkę i budowę zacząć od zera. Dzięki temu zyskują wpływ na budowę domu na każdym jej etapie.

Stan deweloperski, a wykończenie pod klucz

Te dwa stany wykończenia są najbardziej popularne wśród kupujących. Dlaczego? Bo nie wymagają już ogromnych inwestycji i czasu. Czym różni się stan deweloperski od wykończenia pod klucz?

  • W stanie deweloperskim nie ma położonych podłóg, parapetów, ościeżnic z drzwiami wewnętrznymi. W stanie pod klucz – wszystko to już jest zrobione.
  • W stanie deweloperskim nie ma położonych płytek ani białego montażu w łazience. Wszystko to jest już w stanie pod klucz. Łazienki są gotowe do korzystania z nich.
  • Ściany w stanie deweloperskim są wykończone tylko tynkiem maszynowym. Do wykończenia pod klucz, należy je jeszcze wygipsować i przeszlifować. Później, należy je pomalować lub położyć tapety, czy płytki.
  • Instalacje elektryczne w stanie deweloperskim nie mają zakończeń. Nie ma zamontowanych gniazdek, włączników, ani oprawek na żarówki. W stanie pod klucz – są obowiązkowe. Trudno wyobrazić sobie zamieszkanie w domu, w którym nie ma.
  • W stanie deweloperskim nie ma grzejników i pieca. Zdarza się jednak, że deweloper dodaje je w ramach umowy.
    Stan deweloperski nie jest sztywnym określeniem. Oglądając dom i mieszkanie, koniecznie trzeba dopytać, co jest w jego cenie. Zdarza się, że deweloperzy we własnym zakresie dodają wyżej wspomniany piec i grzejniki, parapety, czy włączniki do instalacji. Zdarza się też, że domy w stanie deweloperskim mają miejsce pod piec gazowy, ale nie mają podłączenia do gazu, a kupujący ma je wykonać we własnym zakresie. Z tego powodu, zawsze należy zadawać pytania, co do szczegółów wyposażenia. Wpływają one na finalny koszt inwestycji.

Co jest tańsze?

Oczywiście, dom pod klucz jest droższy niż taki w stanie deweloperskim. Jest już prawie w pełni gotowy. Zainwestowano już w jego wykończenie czas i pieniądze, które inwestor chce odzyskać. Co składa się na różnicę w cenie?

  • koszty robocizny poniesione przy wykończeniu domu,
  • koszty materiałów,
  • marża.

Co się bardziej opłaca?

dom pod klucz

Wykańczając i remontując dom własnymi siłami nie ponosi się kosztów z tytułu marży. Należy jednak pamiętać, że kupując wszystko we własnym zakresie, nie można liczyć na atrakcyjne hurtowe ceny. Część prac można wykonać samodzielnie zmniejszając koszty robocizny. Wiele zadań powinni jednak wykonać fachowcy. Często zdarza się, że gdy mają oni mało zadań to ich stawka godzinowa jest wyższa niż przy długofalowej współpracy.

Nie można zapominać, że wykańczanie domu zajmuje sporo czasu. Gipsowane ściany, klej do płytek czy tapet, muszą schnąć, a to trwa. Każdą pracę należy wykonywać we właściwej kolejności i na każdą trzeba poświęcić określoną ilość czasu. Pośpiech nie jest wskazany. Jeżeli zajmujemy wynajmowane mieszkanie. Każdy miesiąc remontu przekłada się na ponoszenie kolejnych kosztów związanych z opłacaniem czynszu. Oznacza to, że koszty samodzielnego wykończenia domu wzrastają.

Wykończenie pod klucz co to znaczy?

Dom wykończony pod klucz jest przygotowany do zamieszkania bez dodatkowego wkładu finansowego. Wystarczy się do niego przeprowadzić. Taki dom lub mieszkanie jest już wykończone. Kupujący nie może wpływać na jego wygląd, jeśli nie chce wydać dodatkowych pieniędzy. Jeżeli, więc nie odpowiada nam kolor płytek – to należy się do niego przekonać lub pogodzić się z dodatkowymi kosztami. Trzeba też pamiętać, że remont jest droższy niż wykończanie mieszkania po raz pierwszy. W cenę remontu należy wliczyć też koszty związane z demontażem.

Ogromnym plusem wykończenia pod klucz jest to, że nie trzeba się już przejmować żadnymi pracami. Nie bierzemy udziału w remoncie, podczas którego może dojść do wielu niespodziewanych zdarzeń. Nie przejmujemy się kurzem, brudem i hałasem. Nie musimy szukać fachowców, porównywać cen, ani spisywać dodatkowych umów. Wprowadzamy się na gotowe. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i oszczędza wielu nerwów nowym właścicielom domu. Każdy komfort ma jednak swoją cenę. Niestety, nie mamy wpływu na wygląd mieszkania, które często stylem przypomina elegancki hotel, a nie dom. Bardzo często, wnętrze jest zaprojektowane przez projektanta, co również wpływa na wzrost jego ceny. Trzeba jednak pamiętać, że takie domy prezentują się wyjątkowo pięknie.

Nowy czy używany?

Dom pod klucz może pochodzić z rynku pierwotnego lub rynku wtórnego. W przypadku rynku wtórnego, dom najczęściej był już przez kogoś zamieszkiwany lub właściciele nadal w nim mieszkają. Taki dom nie pachnie już nowością, ale ma też swoje plusy. Wszystkie rozwiązania w nim zastosowane zostały już sprawdzone. Od właścicieli mieszkających w domu możemy dowiedzieć się też realnych kosztów ponoszonych w związku z utrzymaniem domu. To wiedza empiryczna, a nie teoretyczne wyliczenia.

Może Ci się również spodoba