Jakie są źródła ogrzewania?
Instalacja grzewcza może być modernizowana i rozbudowywana na różne sposoby. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich elementów składowych. Jakie są źródła ogrzewania i czym się charakteryzują?
Pompy ciepła
W przypadku ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła są bardzo często stosowanym rozwiązaniem. Prąd wykorzystywany jest w tych urządzeniach praktycznie tylko do wprawienia w ruch, przez co mechanizm przypomina bardziej technikę chłodniczą. W pompach ciepła, energia ogrzewająca dom i ciepłą wodę użytkową uzyskiwana jest z energii pozyskiwanej ze źródeł naturalnych – powietrza, wody lub ziemi. Większość pomp ciepła należy do niskotemperaturowych źródeł ogrzewania, które najefektywniej współpracują z instalacją grzejnikową lub ogrzewaniem podłogowym. Rozmiary urządzeń końcowych powinny być większe, niż w przypadku instalacji wysokotemperaturowej. Wraz z wzrostem temperatury zasilania, efektywność instalacji maleje.
Konwektory i piece akumulacyjne
Grzejniki o charakterze konwektorów należą do najbardziej energochłonnych źródeł ogrzewania elektrycznego. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w domach o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych, które są w stanie podołać ciężarowi eksploatacyjnemu instalacji. Bardziej ekonomiczne jest ogrzewanie akumulacyjne – elementy grzejne ładują się podczas korzystniejszych taryf, a następnie uwalniają ciepło. Piece akumulacyjne mogą mieć system rozładowania statycznego lub dynamicznego. W pierwszym przypadku obieg ciepła wymusza wentylator, a w drugim za jego kontrolę oraz optymalizację odpowiada elektronika.
Kotły CO
Do najbardziej ekonomicznych kotłów należą gazowe, zasilane paliwem stałym. Wymagają one jednak obsługi ręcznej. Paliwo powinno być uzupełniane dość często, dlatego duże znaczenie ma pojemność komory zasypowej kotła – pojedynczy załadunek powinien wystarczać na minimum kilka godzin pracy. W kotle spalać można zarówno ekogroszek, jak i pelety. Zalecane jest korzystanie wyłącznie z paliwa sugerowanego przez producenta, ponieważ inne asortymenty mogą obniżyć sprawność urządzenia. Zamiast standardowego kotła gazowego, wykorzystać można kocioł zasilany olejem opałowym lub gazem płynnym. Wymaga on jednak zastosowania zbiornika, co wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi. Z tych samych paliw korzystają także kotły kondensacyjne – są bardziej efektywne, ale droższe.
Kominki
Ogrzewanie kominkiem może się odbywać na dwa sposoby – poprzez dystrybucję gorącego powietrza lub poprzez grzejniki. System kanałów oraz rozprowadzająca ciepłe powietrze turbina, są w stanie zapewnić optymalną temperaturę w całym domu. Standardowo kominek nie jest jednak polecany jako główne źródło ogrzewania. Wynika to z niskiej sprawności spalania oraz nieszczególnie efektywnej regulacji mocy grzewczej. Aby kominek działał w sposób bardziej zbliżony do pieca, można go wyposażyć w specjalne wkłady akumulacyjne.
Grzejniki
W mieszkaniach często spotykane są grzejniki – np. żeliwne. Z uwagi na dużą pojemność wodną, nagrzewają się i stygną bardzo powoli, co nie sprzyja zachowaniu stałej temperatury we wnętrzach. Nie są również szczególnie estetyczne i mogą gromadzić znaczne ilości kurzu. Zaletą grzejników żeliwnych jest przede wszystkim długa żywotność – mogą bezawaryjnie działać przez wiele lat. Nieco inne parametry użytkowe posiadają grzejniki aluminiowe oraz stalowe. Nagrzewają się szybko, a czas oczekiwania na rozprzestrzenienie się ciepła w poszczególnych pomieszczeniach jest wyjątkowo krótki. Grzejniki te sprawdzają się w przypadku instalacji sterowanych automatycznie – z uwagi na niewielką pojemność wodną, wyposażanych w zawroty termostatyczne. Dobrą alternatywą dla grzejników jest ogrzewanie podłogowe – zarówno wodne, jak i elektryczne.